Yeni Doğan Bebeklerde Sarılık

bebeklerde sarılık, yeni doğan bebeklerde sarılık, yeni doğmuş bebekte sarılık

Yeni doğan bebeklerde görülen sarılık, bilirubin denilen ve cilde sarı rengini veren maddenin, bebeğin kanında yüksek olması ile oluşur. Karaciğerin yetersiz kalması ile atılamayan bilirubinin fazlası, kanda ve dokuda birikmeye sebep olur. Bu da ciltte ve göz aklarında sarı renkler oluşmasına neden olur. Bunun sonucunda da bebeklerde sarılık dediğimiz rahatsızlık oluşur. Araştırmalara göre hemen hemen her doğan bebeklerde sarılık görülmektedir.bebeklerde sarılık, yeni doğan bebeklerde sarılık, yeni doğmuş bebekte sarılık

Fizyolojik Sarılık

Yeni doğan bebeklerde iki tip sarılık görülmektedir. Bunlar; fizyolojik sarılık ve patolojik sarılıktır.  Karaciğer yetmezliğinden dolayı oluşan fizyolojik sarılık, bebeğin doğumundan ikinci günde başlayarak artar ve dördüncü günlerde ise giderek azalır. Bir hafta içerisinde de kalıcı etki bırakmadan normale döner. Fakat bazı durumlarda fazla salgılanan bilirubin maddesi yükseldiğinde bebeğin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu sebeple yeni doğan bebek ilk bir hafta iyileşene kadar doktor kontrolü altında olmalıdır. Sarılığın devam etme süreci, sarılığın oluş sebebine ve bebeğin ne kadar iyi bakıldığına göre değişir. Fizyolojik sarılık, 1 ya da 2 hafta içinde düzelebilen sarılıktır. Sarılığı önlemek için bebeğin beslenmesi büyük önem taşır. Bunun için bebeğin ilk doğduğu andan itibaren her yarım saatte bir mutlaka emzirilmelidir. Bebeğin karaciğeri gelişimine bağlı olarak sarılıkta aynı oranda iyileşir. Yeterince beslenemeyen, kalori alamayan ve susuz kalan bebeklerin sarılık geçirme olasılığı yüksektir. Bebek beslenmez ve emmede güçlük yaşanırsa devam sütleri ile bebek doyurulmalıdır.

Patolojik Sarılık

Başka sebeplere dayanan patolojik sarılık ise bebeğin vücudunun normal işlevlerinde bozulmalar meydana getirebilir. Ayrıca sarılığın iyileşmesi daha uzun zaman alabilir. Patolojik sarılıkta bebeğin doktor takibi altında kalması tedavi aşamasında büyük önem taşır.

Yeni Doğan Bebeklerde Sarılığın Geçtiği Nasıl Anlaşılır?

Sarılık geçiren yeni doğan bebeklerin ten rengi bariz bir şekilde sarıdır. Sarılığın geçmeye başladığı süreçte ten renginden gözle görülür bir şekilde anlaşılır. Özellikle göz aklarında, burun çevresinde ve yüzünün belli bölgelerinde sarı renkler azalarak yok olur. Bu da sarılığın geçtiğinin en belirgin kanıtıdır. İyice emin olmak için bebek soyundurularak gün ışığında çıplak gözle bakılabilir. Ten renginde normal ten rengine dönüşme varsa sarılığın geçtiği anlaşılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir