Yanak Kızarıklığı Nasıl Geçer?

yanak kızarıklığı nedenleri, yanak kızarıklığını geçirme, yanak kızarığı nasıl geçer

Yanak kızarıklığının birçok nedeni görülebilmektedir. Bu nedenler karşımıza birçok şekilde çıkmaktadır. İlk olarak vücut ısısının yükselmesidir. Kalp bu durumda cilde yakın damarlara daha fazla kan pompalayarak ısıyı düşürmeye çalışmakta ve damarların genişlemesine neden olmaktadır. Karşılaşın bu durumların sonucu olarak karşımıza yanaklarının kızarması çıkmaktadır. Bu durumda akla gelen ilk soru yanak kızarıklığı nasıl geçer sorusudur. Bu sorun nedeni ile oluşan yanak kızarıklıkları vücudu biraz dinlendirerek ısının dengelenmesi sağlanarak geçebilmektedir. Aynı zamanda kış aylarında da havanın soğuk olması yanak kızarıklıklarına neden olmaktadır. Bu durumda ise yanaklar vücut üst ısısının düşmesi nedeni ile kırmaktadır. Kalp vücudu ısıtmak için soğuk bölgelere daha çok kan pompalayarak ısıtmaya çalışmaktadır. Bu sebeple yanaklarda kızarıklık görülmektedir. Bu nedenle oluşan yüz kızarıklıklarında vücut ısısında dengelenme görüldüğünde kızarıklıklarının geçtiği görülmektedir.yanak kızarıklığı nedenleri, yanak kızarıklığını geçirme, yanak kızarığı nasıl geçer

Aynı zamanda yanak kızarıklıklığına neden olan bir diğer sebep ise psikolojik sorunlardan oluşan bunalmalardır. Bu bunalmaların ilk nedeni eritofobyadır. Bu sorunda insanlar psikolojik olarak yanak kızarması korkusu yaşamaktadır. Bu sorunlarda çözüm yolu ise psikolojik yardım almaktır. Aynı zamanda insanlar fobisi olan bir durum ile karşılaştığında da yanaklarda kızarma görülmektedir. Bu sorunda uygulanabilecek teknik ise ortamdan uzaklaşarak ruhen sakinleşilmesidir. Yanaklarda görülen kızarmaların karşılaşılan bir diğer sebebi ise kaygı yani anksiyete bozukluğudur. Bu durumlarda ise kaygılardan zihinsel olarak uzaklaşılması rahat bir ortamda bulunulması yanakta oluşan kızarıklıkların geçmesini sağlamaktadır.

Ayrıca yanaklar da görülen kızarmaların nedenleri arasında menopoz da bulunmaktadır. Bu durumda vücudun içsel olarak sıcak basması durumu ile karşılaşılmaktadır. Bu durum stresin yanında yanak kızarmasınıda tetiklemektedir. Bu sorun geçici olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu durumda oluşa kızarıklıkların ekstra bir işlem uygulanmadan geçtiği görülmektedir. Yanak kızarıklığını oluşturan bir başka etmen ise Rosecea hastalığıdır. Rosecea kronik oluşan bir cilt sorunu olarak bilinmektedir. Rosecea hastalığı yanaklarda ve alında kızarmalara aynı zamanda vücudun belirli bölgelerinde içi sıvı dolu minik kırmızı şişliklere neden olmaktadır. Bu durumda yapılabilecek işlem ise hastaneye giderek bir hekim görüşü alınmasıdır. Bu hastalığın tedavisi ilaçlar ile sağlanabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir