Vajinismus Hastalık Çeşitleri Nelerdir?

vajinusmus nedir, vajinusmus çeşitleri, vajinusmus hastalığı

İki ana vajinismus türü vardır. Bu türler birincil (birincil) ve ikincil (ikincil) olarak adlandırılır. Birincil vajinismus, bir kadının ilk cinsel deneyiminde vajinasının kasılması nedeniyle cinsel ilişkiye girememesi olarak tanımlanmaktadır. Bu sınıftaki hastalar sadece cinsel ilişki sonucunda küçülmezler. Ayrıca jinekolojik muayene onlar için büyük bir sorundur. Bu problem nedeniyle vajinusmus nedir, vajinusmus çeşitleri, vajinusmus hastalığıhastaların vajinal muayene yaptırması çok zordur. Ayrıca bu hastalar, mantar ve idrar yolu enfeksiyonları gibi durumlara bağlı olarak kullanılabilecek fitil veya ilaçları kullanamazlar. Birincil vajinismusun ana nedeni ilk gece korkusudur. Sekonder vajinismus, cinsel yaşamı yaklaşan bir kadında, birincil vajinismustan farklı olarak, düşük, zor ve olumsuz doğum, ağrılı vajinal muayene ve kürtaj gibi travmatik olaylara bağlı olarak ortaya çıkar. Diğerlerinden farklı olarak ikincil vajinismus ile korku ortaya çıkar. Vajinismus hastalığı, travmatik bir olay sonrasında ortaya çıkan korku nedeniyle oluşur ve buna edinilmiş vajinismus da denir.

Vajinismus nasıl teşhis edilir?

Vajinismusun nasıl teşhis edileceği sorusunun birkaç farklı cevabı vardır. Öncelikle doktor hastanın cinsel öyküsü hakkında bilgi ister. Daha sonra geçmişte herhangi bir cinsel travma veya istismar olup olmadığına dair sorular sorulabilir. Bundan sonra hastanın jinekolojik muayenesi gerekir. Birçok hasta spazmlar ve ağrı nedeniyle pelvik muayenelerden kaçınmaya çalışır. Muayene için hastanın durumunun hafifletilmesi açısından hastanın isteği üzerine muayene yapılabilir. Farklı fiziksel pozisyonlar hasta için daha rahat veya daha tanıdık olabilir. Aynaların kullanımı, doktorun ne yaptığını izlerken rahat hissedecek hastalar için de önerilebilir. Bu şekilde pelvik muayenenin mümkün olmadığı durumlarda anestezi gerekebilir. Doktor vajinismustan şüphelenirse muayenede daha nazik davranacaktır. Çoğu durumda, doktorlar hastayı yapılan prosedürler hakkında anında bilgilendirir, böylece hasta muayene sırasında daha rahat olur. Böylece hasta daha rahat olur ve endişelenmez. Fizik muayenede vajinal yara veya yara izi aranır. İnceleme sonucunda tüm fiziksel yetenekler ortadan kaldırıldıktan sonra geriye kalan psikolojik nedenlerin tedavisi için bir yol haritası çizilir.

Vajinismus nasıl tedavi edilir?

Vajinismus tedavisi tanıya göre değişir. Fiziksel bir duruma bağlı olarak ortaya çıkan vajinismus için bazı ilaçlar kullanılır. Bununla birlikte, diğer teşhisler için birkaç farklı tedavi kullanılmaktadır. Hastanın seks terapisti gibi bir seks sağlığı uzmanına yönlendirilmesi mümkündür. Terapistler cinsel yaşamın nasıl sürdürüleceği ve vajinal olarak nelerin aranması gerektiği konusunda eğitim verdi. Bu eğitimlerin amacı, hastalığın altında yatan psikolojik nedenleri ortadan kaldırmak ve hastanın cinselliği ile ilgili yanlış inanç ve bilgilerin silinmesini sağlamaktır. Bu eğitimlere psikoseksüel terapi de denir. Hastaya vajina kaslarını gevşetmek için nefes egzersizleri ve hafif dokunma gibi farkındalık yaratmak için gevşeme teknikleri öğretilir. Sıkma ve gevşetme gibi pelvik taban egzersizleri vajinadaki kasları kontrol etmek için kullanılabilir. Yavaş yavaş vajinaya yerleştirilen çeşitli boyutlarda yumuşak tamponlar da vajinismusu tedavi etmek için kullanılır. Tüm bu prosedürlerin genel amacı, cinsel ilişki sırasında cinsel dürtü ve rahatlamayı artırmaktır.

Vajinismus semptomları olan tüm hastalar en kısa sürede muayene edilebilir ve tereddüt etmeden sağlığına kavuşur. Böylece hayatlarının geri kalanını daha kaliteli ve daha fazla memnuniyetle yaşayabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir