SÜNNETİN PSİKOLOJİK YÖNÜ

sünnetin psikolojik etkileri, sünnetin etkileri, çocuklar açısından sünnetin etkileri

Günümüzde kendinden söz ettirmeye devam eden Memorial Hizmet Hastanesi Çocuk Cerrahisi Bölümü toplumuzda son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen sünnetin psikolojik yönü konusuna detaylı bilgiler sunulması için Op. Dr. Mustafa Akman’ın tecrübesine dayanılmıştır. Sayın akman bu konuda;sünnetin psikolojik etkileri, sünnetin etkileri, çocuklar açısından sünnetin etkileri

Sünnetin gerçekleşme zamanı

Toplumuzda erkek çocuklarının sünnet olması oldukça önemli konular arasında geliyor ve kültürel olarak ise erkekliğin ilk basamağı olarak bilinmektedir. Fakat sünnet 2-6 yaşları arasında yapıldığı zaman çocuğun psikolojisini olumsuz etkilerken, yeni doğan bebeklerin sünnetinin gerçekleşmesi ise her zaman en ideal yöntem olarak bulunmaktadır. Yalnız bebeklerde 2. Hafta sünnet gerçekleşmelidir bu aradaki amaç ise bebeğin adaptasyonunu beklemektir. Sünnetin psikolojik yönünden erken yaşlarda gerçekleşmesi çocukların bu süreci kolaylıkla atlatmasını sağlayacaktır. Özellikle 4 veya 5 yaşındaki çocukların sünnet edilmesi uygun değildir. Çünkü bu yaşlarda çocuğun psikososyal gelişme dönemi olduğundan ilerde ciddi derece psikolojik sorunlar yaşanabilir. Sünnetin gerçekleşme zamanı genellikle bebeğin doğumundan ilk 20 gün içerisinde ya da 6 yaşından sonra yapılması daha uygun bulunmaktadır.

Anne tarafından sünnetin zor yanları

Bebeklerin doğumundan sonra hayata adapte olabilmeleri için pek çok süreç bulunmaktadır. Bu süreçlerin arasına sünneti de katmak bebeğinizi haddinden fazla yoracaktır. Anne tarafından ise sünnetin oldukça fazla zor yanı vardır. Örneğin anne bebeğinin bazı sıkıntılarını keşfetmeye anlamaya çalışırken kendi yorgunluğunu ve bitkinliğini unutmaktadır. Anneye birde sünnet konusunda içinden çıkılamayacak bir durum meydana gelebilir. Sünnetin psikolojik yönü her iki tarafı da etkiler tabi ki öncelikle çoğunlukları bu sebepten bebeklerin 2. Haftası ve çocukların 6 yaş ve sonrası en uygun zamanlardandır.

Sünnet konusunda bilinmesi gereken durumlar

Sünnet derisinin iltihabi hastalıkları ve ya darlığı gibi pek çok rahatsızlık bu uygulama ile ortadan kaldırılmaktadır. Bunun yanı sıra sünnet derisi altında idrar toplanması veya sonuçta iltihaba dönüşüp böbreklere zarar vermesi ihtimali sünnetten sonra gerçekleşmemektedir. Sünnetin özellikle tam donanımlı merkezlerde yapılarak, uzman doktorlar tarafından gözlem altında tutulması gerekmektedir. Böylelikle ilerde yaşanması muhtemel olan birçok durum ve olgunun önüne geçilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir