Strese İyi Gelen Besinler Nelerdir?

strese iyi gelen besinler, stres için besinler, stres ve besin ilişkisi

Yoğun iş temposu, trafik sıkışıklığı, gün içinde sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi birçok faktör stres düzeyini artırmaya yetiyor. Buna uykusuzluk, yorgunluk ve zor insanlarla mücadele de eklenince durum daha da zorlaşıyor. Kontrolsüz stres zamanla mide asidinden yüksek tansiyona kadar birçok sağlık sorunu yaratır. Hayatımızda önemli bir yer tutan beslenmeyi kişinin sağlık durumuna göre planlamak mümkündür. Hipertansiyon, diyabet ve kolesterol gibi çeşitli durumlar için tasarlanmış diyet planları olsa da, yüksek stres ve kaygı altında olanlar, diyetlerinde birkaç küçük değişiklik yaparak sağlıklarını koruyabilirler.strese iyi gelen besinler, stres için besinler, stres ve besin ilişkisi

Gün boyunca tüketilen besinlerin stresle baş etmede oldukça etkili olduğunu söyleyelim. İçerdikleri değerlerle stresi azaltan ve enerjiyi artıran besinleri bilerek, beslenmenize gereken özeni göstererek stres seviyenizi azaltabilirsiniz. Özellikle stresli zamanlarda beslenmeye yönelen kişilerin sağlığına zarar vermeden stresi azaltabilecek besinler hakkında bilgi veren beslenme uzmanlarının görüşlerini dinlemek gerekir. Sağlığınızı hem fiziksel hem de zihinsel olarak koruyabilecek ürünler arıyorduk.

Stresle mücadele için diyet seçenekleri;

Kabak çekirdeği… Vücut stres altındayken yükselen kortizol seviyelerini düzenlemeye yardımcı olan kabak çekirdeği, günümüzde birçok hastalığa neden olan stresi önlememize yardımcı olur. Ayrıca kabak çekirdeği, stres semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilecek güçlü bir magnezyum kaynağıdır.

Kırmızı biber… Kırmızı biber, pek bilinmemekle birlikte C vitamini bakımından yüksektir. Stres hormonu kortizolün de düşmesine yardımcı olan C vitamini sayesinde kırmızı biber, hamilelik döneminde düzenli olarak tüketilmesi önerilen besinler arasında yer alır. stresli dönemler.

Yeşil çay… Yeşil çayın duygudurum bozuklukları için çok etkili olduğu bilinmektedir ve L-theanine adlı bir amino asit içerir. Bu amino asit stres seviyelerini minimuma indiren serotonin ve dopamin hormonlarının yüksek düzeyde salgılanmasını sağladığı için oldukça etkilidir. Beyindeki stres seviyeleri ile ilişkili hormon seviyelerini düşürerek kaygıyı azaltır.

Somon… D vitamini açısından zengin olan somon, sağlığımız ve stresi azaltmak için düzenli olarak tüketilmesi gereken besinlerden biridir. Serotonin ve endorfin gibi sağlık hormonlarını artıran somon, aynı zamanda zengin bir omega-3 yağ asidi kaynağıdır. Somondan en iyi şekilde yararlanmak için pişirme yöntemine dikkat etmenizi hatırlatırız. Izgara, haşlama veya fırınlama gibi sağlıklı pişirme yöntemlerini tercih etmelisiniz.

Bitter Çikolata… Beyindeki nörotransmitter miktarını artırmaya yardımcı olan serotonin ve endorfin hormonlarının salgılanmasını tetikleyen bitter çikolata, aynı zamanda yüksek miktarda kakao içerdiğinden son derece faydalıdır. Stres ve kaygının vücudunuzdaki etkilerini en aza indirmek istiyorsanız bitter çikolatayı düzenli ve kontrollü tüketmelisiniz.

Yumurta… Yumurta kahvaltının olmazsa olmazı ve yüksek protein içermesi nedeniyle en çok tüketilen sağlıklı besindir. Serotonin hormonu seviyelerini artıran yumurtalar, amino asit triptofan kaynağıdır. Stres seviyelerini azaltmaya yardımcı olmak için yumurtalar; Ayrıca çinko, selenyum, D vitamini ve magnezyum açısından da oldukça zengindir.

Yaban mersini… Serbest radikallerle savaşma özelliğine sahip olan yaban mersini, stresle mücadele eden kimyasallardan biri olan dopamin üretimini teşvik eder. Tek başına veya yoğurt gibi çeşitli yiyeceklerle karıştırılarak yenebilen yaban mersini, özellikle stres ve kaygı dönemlerinde düzenli olarak tüketmenizi öneririz. Ayrıca yaban mersini, idrar yolundan kan şekeri seviyelerini etkileyebilecek sağlıklı bir besindir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir