Stres Çocuklarda Hipertansiyonu Tetikliyor

çocuklarda hipertansiyon, çocuklarda hipertansiyon nedenleri, hiper tansiyon neden olur

Popüler inanışın aksine, hipertansiyon (yüksek tansiyon) yetişkinlerden daha fazlasını etkiler. Ve hipertansiyon yenidoğan döneminden başlayarak her yaşta görülebilir; Çocuklarda hipertansiyonun, bazı doğuştan durumlar dışında, yetişkinlerde olduğu gibi birçok nedeni olabilir. Hipertansiyon, tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi beyin, gözler, kalp ve böbrekler gibi hayati organlar üzerinde önemli etkilere neden olabilir ve vücuttaki tüm damar sisteminin duvar yapısını bozabilir.çocuklarda hipertansiyon, çocuklarda hipertansiyon nedenleri, hiper tansiyon neden olur

Çocukluk çağı hipertansiyonunun nedenleri

Böbrek hastalığı, böbrek dokusuyla ilişkili doğuştan veya sonradan oluşan hastalıklar veya böbreğin bir atardamar veya veniyle ilişkili problemlerde,

Ana arterin kardiyovasküler sistemle ilgili doğuştan veya sonradan oluşan darlığı,

Ana arterin kardiyovasküler sistemle ilgili doğuştan veya sonradan oluşan darlığı,

Böbreküstü bezleri, tiroid ve paratiroid bezlerinin çalışmasıyla ilişkili hormonal bozukluklar,

Böbreküstü bezleri, tiroid ve paratiroid bezlerinin çalışmasıyla ilişkili hormonal bozukluklar,

Beyin kanaması, beyin tümörü, enfeksiyon veya yaralanma gibi nörolojik sorunlar

Beyin kanaması, beyin tümörü, enfeksiyon veya yaralanma gibi nörolojik sorunlar

Steroid gibi bazı ilaçları alırken,

Toplam kan hacminin arttığı ve kandaki sodyum miktarının arttığı durumlarda çocuklarda yüksek tansiyon olabilir.

Toplam kan hacminin arttığı ve kandaki sodyum miktarının arttığı durumlarda çocuklarda yüksek tansiyon olabilir.

Çocuklarda hipertansiyonun belirtileri nelerdir?

Şikayetlerini ifade edemeyen küçük çocuklarda hipertansiyon belirtileri anksiyete, aşırı ağlama, terleme, hızlı nefes alma ve beslenme güçlüğü şeklinde kendini gösterebilir. Daha büyük çocuklarda baş ağrısı, yüzde kızarma, görme keskinliğinde azalma, yorgunluk, kalp çarpıntısı, eforda bacak ağrısı ve nefes darlığı gibi şikayetler olabilir. Çocuklukta hipertansiyonun asemptomatik olarak gelişebileceği akılda tutulmalıdır.

Televizyon obeziteye, obezite hipertansiyona neden olur

Hareketsizlik ve sürekli televizyon karşısında yemek yeme alışkanlığı, erken yaşlarda giderek artan bir şekilde obeziteye neden oluyor. Bunun sonuçlarından biri olarak artık hareketsiz bir yaşam tarzı sürdüren fazla kilolu çocuklarda hipertansiyonun daha yaygın olduğunu söyleyebiliriz.

Sınav stresi ve tansiyon

Kan basıncındaki değişiklikler, duygusal durum değiştiğinde de meydana gelebilir, örneğin, bir sınav öncesi stres veya günlük yaşamda ortaya çıkan diğer stresler, ani korku, heyecan, neşe. Bunlar bir kişiye zarar vermeyen normal günlük dalgalanmalardır. Bununla birlikte, çocuk daha önce fark edilmemiş hipertansiyon geçirmişse, böyle bir durumda kan basıncında çok daha fazla artış olabilir ve ani ciddi komplikasyonlar ortaya çıkabilir.

Hipertansiyon nasıl doğru ölçülür?

Çocukluk çağındaki yetişkinlerde olduğu gibi, hipertansiyon sınırına kesin bir değer vermek imkansızdır. Örneğin, hipertansiyon 115/70 mm Hg’nin üzerindeyken. 5 yaşında bir çocuk için kabul edilebilir; Ölçülen değer 80/50 mm Hg’dir. Sanat. Bir günlük bir çocukta hipertansiyonu gösterir. Bu nedenle, bir bebekte veya çocukta ölçülen tansiyonun, her yaş için normal tansiyon eğrileri kullanılarak bir uzman tarafından değerlendirilmesi önemlidir.

Her çocuğun koluna uyacak bir kelepçeyle, bebekler ağlamadığında ve daha büyük çocuklar olabildiğince rahat olduğunda deneyimli bir hemşire veya doktor tarafından tansiyon ölçümleri alınmalıdır. Yüksek ölçülürse, farklı zamanlarda birkaç kez daha ölçülmelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir