SPOR YAPMANIN FAYDALARI

Spor yapmak insanın temel ihtiyaçlarından bir tanesi olması gerekir. Günümüzde hemen hemen herkesin aklına sağlıklı yaşam denilince spor yapmak gelir. Çünkü yapılan araştırmalar sonucunda spor yapmanın vücut için ne kadar gerekli olduğu gözler önüne serilmiştir. Spor yapan insanların spor yapmayanlara göre daha zinde oldukları, güne enerjik başladıkları doğrudur. Çünkü gün boyunca (özellikle masa başı çalışan kişiler) hiç hareket etmeden oturan insanlarda kireçlenme ve eklem şikayetleri artar. Bu ve benzeri şikayetlerin azalması için spor yapmak şarttır.spor yapmanın faydaları nelerdir, hangi sporlar yapılarak sağlıklı kalınabilir, sağlıklı yaşam için spor önemli

Spor yapmaya küçük yaşlarda başlayan bireyler bu sporu uzun süre yaptıktan sonra bıraktıkları zaman anlarlar ki; o spor dalı artık o kişilerin bir yaşam stili olmuş ve neredeyse bağımlılık noktasına gelmiş. Spor yapan insanların nefes alış ve verişleri bile spor yapmayan insanlara oranla daha kolaydır. Çünkü spor yaparken iç organlarda olduğundan fazla bir şekilde hareketlenme başlar ve vücut direnci artar. İlk başlarda vücutta bir hamlık söz konusu olabilir. Ancak bu hamlık vücudunuzun uzun süredir o denli hareket etmemesinden kaynaklanır. Spor yaptıkça ve gün geçtikçe göreceksiniz ki artık eskiye göre daha çok zinde olunuyor ve enerji kaybınız neredeyse yok oluyor. Çünkü vücutta bulunan hücreler spor yaptıkça yenilenir ve güne yorgun başlamanız kaybolur.

Özellikle çalışan ve hatta ağır işlerde (maden, demir, ahşap, torna vb.) mesleklerde bulunan insanların sabah uyandıklarında ‘sanki birileri beni dövmüş’ edasıyla uyanır. Bunun sebebi vücuttaki toksinlerin atılmaması ve bu toksinlerin insan vücuduna bir yorgunluk hissi vermesi. Hal böyle olunca tek yapmanız gereken spor yapmak olsun. Spor yapanlar ile yapmayanlar arasındaki farklardan diğeri de cildiniz. Spor yapan insanların spor yaptıkları süre boyunca döktüğü ter aslında vücuttaki tüm pis toksinlerin dışarıya salınımıdır. Hal böyle olunca da vücuttaki pislikleri arındıran sporcu kitle, sporun vücutlarındaki etkiyi gördüklerinde spor yapmayı artık hayatlarının bir parçası haline getiriyor ve spor yapmaktan vazgeçemez bir birey haline gelmekten kaçınamıyorlar. Spor yapmak sizi zinde tutmaya yarayan en önemli silahtır, mutlaka yapmalısınız!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir