Saç Yağlanmasının Sebepleri ve Çözümleri

Saçın yağlanması bayan ve bayların ortak sorunları arasında yer almaktadır. Birçok farklı sebebe bağlı olarak saç yağlanmakta ve hoş olmayan bir görüntünün oluşmasına sebep olmaktadır. Sizin de saçınızda yağlanma sorunu var ise bu sorunun kaynağını bulmanız ve duruma göre birtakım uygulamalar yapmanız gerekecektir. Saç yağlanmasının en yaygın nedenleri şunlardır.

  • Saç derisinin kuruması
  • Yoğun su kullanımı
  • Toz vb. gibi dış etkenler

Saç derinin kurumasının da bayağı bir farklı sebebi vardır. Bu sebeplerin en temeli fön makinesinin yanlış kullanımıdır. Çok sıcak seviyelerde kullanılan fön makinesi saça değil de saç dibine doğru tutulduğunda saç derisinin kurumasına ve çatlamasına sebep olur. Çatlayan derinin onarımının yapılabilmesi için yağ ve bazı maddeler salgılanır. Bu salgılanmalar vücudun doğal bir işleyişidir. Amaç saç derinin sağlığının yerine gelmesidir. Ancak bu süreç saçı yağlanan kişiler tarafından pek hoş karşılanmaz. Çünkü yağlanan saç kötü bir görüntü oluşturur.Saç yağlanması, saç yağlanmasının sebepleri, saç yağlanmasının nedenleri

Saç derisinin kurumasına neden olan bir diğer şey ise aşırı derecede su kullanımıdır. Sık sık duş alıyor ve uzun süre saçınızı suya maruz bırakıyorsanız bir süre sonra baş derinin üst kısmında bir aşınma meydana gelecektir. Bu aşınmasının sebep olduğu olumsuzlukların giderilmesi için vücudunuz birtakım önlemler alacak ve buda saç derisinde yağlanmaya sebep olacaktır.

Yağlanmanın en aza indirilmesi için neler yapılabilir? Yağlanmasının en aza indirilebilmesi için saç derisinin deforme olmamasına dikkat edilmelidir. Bunun yapılabilmesi için de aşırı sıcak fön makinesi kullanılmamalı ve çok uzun süre boyunca duş alınmamalıdır. Hatta mümkün ise her gün değil de 2-3 günde bir saç yıkanmalıdır. Çok aşırı derece saç yağlanması sorunu var ise birtakım bazı sağlık ürünleri kullanılabilir. Kullanılacak olan sağlık ürünlerinin doğal maddelerden elde edilmiş olması daha iyidir. Organik saç bakım ürünlerini kullanmanız saç derisinin daha iyi korunmasını sağlayacağından yağlanma sorunu en aza inecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir