Saç Uzatma Maskelerinde Kullanılan Malzemeler

saç uzatma maskesi, saç uzatma maskesi hazırlama, saç uzatma maskesi malzemeleri

Sızma Zeytinyağı: Sızma zeytinyağı oldukça etkili bir nemlendiricidir ve saçı yumuşatarak kolay taranmasına, şekil almasına yardımcı olmaktadır. Özellikle boyadan ve ya maşadan yıpranmış saçlarınız kolay kırılıyorsa ve kırılma nedeniyle sık sık uçlarından aldırmak zorunda kalıyorsanız zeytinyağını mutlaka kullanılmalıdır.

Süt ve ya Yoğurt: Saç uzatma maskelerinde sık kullanılan süt ve yoğurt saçı yumuşatarak görünümünü geliştiriyor.

Yumurta: İçerdiği protein ile saç uzatmak isteyenlerin en sık başvurduğu doğal malzemelerin başında gelen yumurta saç tellerini besleyerek hacim kazandırırak daha sağlıklı uzamasına yardımcı olur.

Limon: Özellikle aşırı yağlı saçlardaki ve saç derisindeki fazla yağın temizlenmesinde etkili olan limon gözeneklerin küçülmesini sağlar ve sonrasında yağ üretimini dengeler yıkandıktan sonra saçların hemen yağlanmasını önlemektedir. Saç maskenizde limon kullanacaksanız kesinlikle 1/3 oranında suyla karıştırarak inceltin çünkü saç derisinde tahrişe neden olabiliyor. Ayrıca güneşli günlerde saçınıza süreceğiniz limon suyunun saç rengini açabileceğini unutmayınız.

Bal: Saçlarınız kuru ve ya donuk görünüyorsa, uçları sürekli kırılıyorsa maskenizde mutlaka bal kullanılmalıdır. Bal saç nemlendirirken aynı zamanda onarıcı özelliği ile yıpranan saç tellerini canlandırır, saçınıza doğal bir parlaklık veriyor.saç uzatma maskesi, saç uzatma maskesi hazırlama, saç uzatma maskesi malzemeleriElma Sirkesi: Limon gibi fazla yağı alarak, saçı ve saç derisini derinlemesine temizler, kepek gibi sorunlardan korunmanıza yardımcı olur.

Hindistan Cevizi Yağı: Çok iyi bir nemlendiricidir ve saçı derinlemesine nemlendirerek yumuşatılmasını sağlar.

Saçın Uzamasına Yardımcı Doğal Maske Tarifleri

Besleyici Yumurta Maskesi: Saç tellerimiz proteinden oluşuyor ve yumurta gibi protein bakımından zengin besinler doğal olarak saç için çok yaralıdır. Ayrıca yumurtada bulunan potasyum yıpranmış, kırılgan saç tellerini onarır, D vitamini saç dökülmesini önleyerek B12 vitamini saçın daha hızlı uzamasını desteklemektedir.

İhtiyacınız olan malzemeler;

  • 1 yumurta (saçınız uzunsa 2 yumurta kullanabilirsiniz),
  • 1 limonun suyu,
  • yarım su bardağı süt,
  • 2 yemek kaşığı sızma zeytinyağı

Yumurta akını ayırıp bir kaseye aktarınız. Zeytinyağı ve sütü ekledikten sonra iyice çırpılması gerekir. Limon suyunu ekleyip tekrar karıştırmaya devam edin. Karışımı parmak uçlarınızla önce saç derisine masaj yaparak yayılmalı. Daha sonra saçların dibinden ucuna kadar sürülmelidir. Maskenin 15-20 dakika saçta kalması gerekir. Yumurta akı ve zeytinyağının etrafa bulaşmaması için eski bir havlu sarabilir ya da varsa plastik saç bonesi kullanılabilir. Maskeyi şampuanlayarak çıkarınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir