Osteoporoz nedir? Nasıl tedavi edilir?

osteoporoz nedir, osteoporoz hastalığı, osteoporoz tedavisi var mı

Osteoporoz nedir?

Kemik; Büyüyen, yaşayan ve kendini sürekli yenileme yeteneğine sahip bir dokudur. Yaşamın belirli dönemlerinde vücut eski kemik dokusu yerine yeni kemik dokusu üretir. 30 yaşına kadar kemikler sürekli yenilenir. Bu çağ döneminde, inşaat ve yıkım süreci dengeli kalır. Sonraki yıllarda, kemik yıkımı süreci hakim olmaya başlar ve kemik mineral yoğunluğu azalır. Kemik kütlesindeki azalma ve kemik yapısının zayıflamasıyla birlikte kemik kırılganlığı ve kırılma olasılığı artar. Kemik kütlesindeki azalma% 25’ten fazla ise iskeletin bir hastalığı olan osteoporoz ortaya çıkar. Osteoporozda kemikteki gözenekler genişleyerek süngerimsi hale gelir ve kemik direnci azalır.osteoporoz nedir, osteoporoz hastalığı, osteoporoz tedavisi var mı

Osteoporozun belirtileri nelerdir?

Sinsi bir hastalık olan osteoporoz, bir kırık oluşana kadar herhangi bir belirti göstermeyebilir. Osteoporozda en sık görülen şikayet, osteoporoz olarak da adlandırılır ve sırt ağrısıdır. Sırt omurlarındaki küçük kemik kırıklarının neden olduğu sırt ağrısına, bu kırıkların sayısındaki artışa bağlı olarak omurların çökmesi eşlik eder. Osteoporoz ile sırtta bir tüberkül belirir ve boy kısalır. Sırttaki bir kambur, göğsün ve karnın daralmasına ve karnın çıkmasına neden olur. Yorucu egzersiz sırasında nefes darlığı da osteoporozun bir belirtisidir. Önkol ve kalçadaki kırıkların görülme sıklığı da osteoporozda yüksektir. Zayıf ve hafif insanlarda osteoporoz riski daha yüksektir, hareketsiz bir yaşam tarzı, erken menopoza girme, aile öyküsü osteoporoz ve açık tenli kişilerde. Ayrıca düşük kalsiyum diyeti uygulayanlarda, sigara içenlerde, alkol ve kafein içenlerde, tiroid hormonları ve kortizon alanlarda osteoporoz daha hızlı ilerler.

Osteoporoza ne iyi gelir?

Osteoporozu teşhis etmek için kemik mineral yoğunluğu kontrol edilir. Osteoporoz, kısa süreli ve ağrısız bir ölçüm olan kemik yoğunluğuna göre teşhis edilir. Osteoporoz için en etkili tedavi hastayı bilinçlendirmektir. Ağrı kesiciler ağrılı hastalık dönemlerinde kullanılabilir, yatak istirahati önerilir. Kemik parçalanmasını azaltan ve kemik oluşumunu artıran kalsiyum ve D vitamini içeren kemik erimesi preparatları bu hastalığın tedavisinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Duruş eğitimi, kas geliştirme ve kemik geliştirme egzersizleri kemik erimesine iyi gelir. Hafif ila orta derecede yürüme, kuvvet antrenmanı, merdiven çıkma, tenis ve aerobik egzersiz önerilir. Kötü duruşu önlemek için hastalara korse giymeleri önerilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir