Okul Çağındaki Çocukların Dişlerini Koruma

çocukların dişini koruma, çocukların dişleri nasıl korunur, çocuklarda diş fırçalama

Ağız ve Diş Sağlığı Neden Önemlidir?

Ağız ve diş sağlığı, vücut ve vücut sağlığının ayrılmaz bir parçasıdır. Ağız ve diş hastalıklarının birçok hastalığa neden olduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Bu yüzden dişlerimizi ve ağzımızı iyi korumamız gerekiyor. Dişlerinizin doğru ve düzenli fırçalanması, ağız boşluğunuzun ve dişlerinizin sağlığı için vazgeçilmez bir koşuldur. Ancak ilk dişimiz çıkar çıkmaz bu alışkanlığı benimsemeye başlamalıyız.çocukların dişini koruma, çocukların dişleri nasıl korunur, çocuklarda diş fırçalama

Dişlerini Fırçalamaya Yardım Edilmeli

Okul öncesi çocukların 20 süt dişi vardır. Ebeveynler bu dönemde süt dişlerini fırçalamalı ve aynı zamanda bu dönemde dişlerini fırçalama alışkanlığı geliştirmelidir. İlk diş ağızda çıkmaya başladıktan sonra her sabah kahvaltıdan sonra ve akşam yatmadan önce dişlerini fırçalamaya alışmış bir çocuk okulda da aynı alışkanlığa sahip olacaktır. Çocuklarda diş fırçalamak da el gelişimi için önemlidir. Bu nedenle, ebeveynler öncelikle çocuklarının dişlerini fırçalamasına izin vermelidir; ve son temizliği bitirin. Araştırmalar, çocukların dişlerini düzgün bir şekilde fırçalayabilmeleri için 7-8 yaşları arasında el gelişiminin tamamlanabileceğini göstermektedir. Bu nedenle ebeveynler bu yaştan önce çocuklarının dişlerini fırçalamada aktif rol almalıdır.

Kahvaltı Yapsın ya da Yapmasın Dişler Fırçalanmalı

Dişlerinizi fırçalarken en önemli öğünler kahvaltı ve akşam yemeği zamanlarıdır. Kahvaltıda yenen tatlı ve şekerli yiyecekler çürümeye neden olur. Bu nedenle okul döneminde evde sabah trafik sıkışıklığı ne kadar yoğun olursa olsun mutlaka dişlerinizi fırçalayarak evden çıkmalısınız. Gece boyunca dişlerinizi fırçalayarak dişlerde biriken plakları ortadan kaldırarak, okul kahvaltısında karbonhidrat ve plağın diş yüzeyinde birleşememesi nedeniyle diş çürümesi riski azaltılır. Ayrıca sabah diş fırçalamak, geliştirilmesi gereken bir alışkanlıktır, bu nedenle bu dönemde dişlerini fırçalamaya alışmış bir çocuk, kahvaltı yapsın ya da yapmasın, bu alışkanlığını ömür boyu sürdürecektir.

Akşam Dişlerinizi Fırçaladıktan Sonra Sadece Su İçilebilir

Akşam diş fırçalanmadığında sabaha kadar dişlerin yüzeyinde yemek kalması ve uykuda tükürük azalması nedeniyle diş çürümesi hızlanır. Diş çürüğü tedavisi için dişçi koltuğunda saatler geçirmemek için sadece 2 dakikanızı ayırmanız yeterlidir. Yatmadan önce dişlerinizi fırçalamak, geceleri diş çürümesini önlemek için yeterli değildir. Akılda tutulması gereken birkaç önemli nokta daha var. Gece yatmadan önce süt içme alışkanlığı olan çocuklarda, dişler temiz olsa bile sütün diş yüzeyinden tamamen çıkarılması zordur. Bu nedenle yatmadan en az 1 saat önce süt içmeli ve yatmadan önce dişlerinizi fırçalamalısınız. Genellikle hata, dişlerinizi fırçalamak, pijama giymek ve uyuduktan sonra şurup içmektir. Bununla birlikte, içilmelerini kolaylaştırmak için bebek şuruplarına genellikle şeker eklenir. Şurup verdiğinizde onu tatlı meyve suyu olarak düşünebilirsiniz. Çünkü bu ilaçlar diş yüzeyinde kaldıklarında gece boyunca aynı çürük etkiye sahiptirler. Dişlerinizi fırçaladıktan sonra sadece su içebilirsiniz. Ayrıca içtiğiniz veya yediğiniz her şeyden sonra dişlerinizi tekrar fırçalamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir