Ödem Nedir ve Nasıl Atılır?

ödem nedir, ödem nasıl atılır, ödem belirtileri nelerdir

Ödeme neden olan en yaygın durumlar kalp yetmezliği, böbrek yetmezliği, idrarda böbreklerden aşırı protein sızıntısı (nefrotik sendrom), karaciğer yetmezliği (siroz gibi), yetersiz tiroid (hipotiroidizm), ilaçlar (biraz tansiyon, şeker) , kemoterapi ilaçları, ağrı kesiciler bacak damarlarında pıhtılaşma (venöz tromboz) veya varis, lenfödem (enfeksiyon, ameliyattan kaynaklanan şişlik), bacaklarda deri enfeksiyonu (selülit gibi) Ayrıca yüksek tuz alımı, obezite, Uzun süreli hareketsiz oturma ve bacaklarda sarkma (örneğin uzun yolculuklar, uzun süre ayakta durma veya oturma), kadınlarda adet öncesi ve sırasında hamilelik şişlik gelişebilir.ödem nedir, ödem nasıl atılır, ödem belirtileri nelerdir

Ödemin belirtileri nelerdir?

Belirtiler, ödemin yerine göre de değişebilir.

Akciğerlerde veya perikardda sıvı birikmesi ile nefes darlığı

Karında sıvı birikmesi, şişkinlik, hazımsızlık

Cilt gerilir ve daha parlaktır

Bacak derisindeki bir enfeksiyona (selülit gibi) bağlı olarak deride kızarıklık ve ağrı

Bu bölgede kollar, yüz ve bacaklarda şişlik ve hareket güçlüğü.

Ayrıca parmağınızla bastığınızda baskı alanında geçici bir çukur görebilirsiniz.

Ödem nasıl giderilir?

Ödem tedavisi her hastalıkta olduğu gibi bir nedenle planlanmaktadır. Uzun süreli hareketsizlikten kaçınmak için dinlenme sırasında bacakların yüksekte kalması için tuz ve karbonhidrat alımının sınırlandırılması ve belirgin semptomları olmayan kişiler için günlük 1,5-2 litre sıvı alımının sağlanması tavsiye edilir. hastalık, özellikle bacaklardaki şişliği hafifletmek amacıyla. Ayrıca doktorunuzun önerdiği şekilde bacaklarınızı sarmak, masaj yapmak ve gerekirse diüretik kullanmak faydalı olabilir.

Ayrıca altta yatan bir tıbbi durum varlığında (böbrek hastalığı, kalp yetmezliği, alerji, enfeksiyon, ilaç kullanımı vb.) Uygun bir uzman gözetiminde tedavi yapılmalıdır.

Hangi hastalıklar ödeme neden olur? Ödem bazı hastalıkların belirtisi olabilir mi?

Kontrolsüz diyabet veya hipertansiyona bağlı kalp ve böbrek yetmezliği, çeşitli nedenlerle karaciğer sirozu (örn. Hepatit B, hepatit C) vücutta yaygın şişmeye neden olabilen önemli hastalıklardır.

Ödem herhangi bir hastalığa neden olur mu?

Bacakların şiddetli şişmesi, hastanın yürümesini ve işini yapmasını engelleyebilir. Zamanla bu, çatlaklara, renk değişikliğine, bölgede enfeksiyona ve ciltten sıvı sızmasına neden olabilir.

Şişlik önlenebilir mi? Herhangi bir özel diyet ve yaşam tarzı öneriniz var mı?

Tuz ve karbonhidrat alımını azaltmak, düzenli egzersiz yapmak, uzun süre aynı pozisyonda kalmak, 35-40 saniye dar bir alanda yürümek veya ofiste veya uzun yolculuklarda 1-2 saatte bir kol ve bacakları hareket ettirmek, şişmiş bölgeleri korumak ek basınç, yaralanma ve aşırı sıcaklıktan.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir