KOLON KANSERİ

kolon kanseri nedir, kolon kanseri tedavisi

Kolon Kanseri ( Kalın Bağırsak Kanseri)

Kanser, günümüz ölümcül hastalıklarının başında gelmektedir. Kanserin sebeplerinin en başında hiç kuşkusuz doğal olmayan gıdalarla beslenmemiz gelmekle birlikte tabi ki farklı faktörlerde bulunmaktadır. Çok yaygın olmamakla birlikte 4.000 de 2 kişide görülme sıklığı olan kolon kanseri (kalın bağırsak kanseri), her kanser gibi erken teşhis ve erken tedavi görülmediği takdirde ölümle sonuçlanma riski yüksektir. Genellikle batılı ülkelerde daha sık rastlanan bu kanser erkek ve kadın da eşit oranda görülmektedir. Genellikle 50 yaş ve üstü kişilerde oldukça sık görülmektedir. Kolon kanseri olma sıklığı açısından üçüncü sırada bulunuyor.kolon kanseri nedir, kolon kanseri tedavisi

Kolon adındaki kalın bağırsak ince bağırsaktan sonra gelen kısımdır. Bu kısımda poliplerin sebep teşkil ettiği kansere kolon kanseri adı verilmektedir. Bu kanser de iyi huylu ve kötü huylu olmak üzere iki guruba ayrılır. Bazı hücrelerin kontrolsüz olarak kalın bağırsakta türemesiyle meydana gelir.

  • KOLON KANSERİ NEDENLERİ

Uzmanlar bu kanser türünün tam olarak nedenini kesin olarak açıklayamamakla birlikte bazı içsel ve dışsal etkenlerin sebebiyet teşkil ettiğini belirtmişlerdir. Bu kanser türünün irsî yani genetik yönü de vardır. Bu sebeple aile ve akrabalarında bu tür kanser görülen kişilerin bu kansere yakalanması daha sıktır. Bazı araştırmalar sonucu yumurtalık ve meme kanseri geçiren kimselerin aile ve akrabaları daha sık olarak kolon kanserine yakalandığını açıklamışlardır. Teknolojik ilerlemelerle birlikte bağırsak bölgesi analizi ve taraması daha detaylı incelenmektedir. Erken teşhis ile birlikte ölüm oranlarında da düşmeler meydana gelmektedir.
Kanserin oluşumu büyük sıklıkla beslenme ile alakalıdır. Özellikle hayvansal iç yağların tüketilmesi bu kanseri tetiklemektedir. Sanayi faaliyetleri ile birlikte kimyasallar da artmakta ve özellikle sanayi bölgelerinde çalışan kişilerde bu kanserin oluşma ihtimali daha yüksektir.

  • KOLON KANSERİ BELİRTİLERİ

Genellikle karnınızda ve bağırsak bölgesinde bir şişkinlik meydana gelir. Çok olmamakla birlikte şişkinliğin olduğu bölgede hafif bir ağrı oluşur. İştahınız kaçabilir ve ani kilo kayıpları yaşamanız olasıdır. Yorulmalar sıklaşır, kabızlık ve tam tersi ishal görülebilir. Bu rahatsızlıklarınız sonucunda muhakkak uzmana başvurmanız gerekmektedir. Bu durumların oluşması demek kolon kanserisiniz anlamına gelmemekle birlikte teşhis hemen koyulmaya bilir. Ancak daha önce de belirttiğimiz gibi erken teşhis ile bu kanseri yenmek daha kolay olacaktır. Eğer bu rahatsızlıklarınız varsa ve uzmana görünmediyseniz kanserin bağırsağa yayılması ve bağırsağın daralması sonucu dışkının atılamaması gibi problemler görülmesi normaldir. Kolon kanserinin daha ileri seviyesinde ise bağırsak kokmaya başlar ve dışkı atımı daha da zor bir hal alır. Bu seviyeye gelmeden önce mutlaka uzman kontrolünden geçmeniz gerekmektedir.

Kanser daha ileri seviyeye ulaştığında ise iştah tamamen kapanabilir. Yorgunluk ve kilo kaybı ön plana çıkar. Hastanın renginde solmalar meydana gelebilir kansızlıktan dolayı. Bazı hastalarda kapanan bağırsak açılır ve dışkı boşaltımı olabilir. Bağırsağın açılmaması durumunda ise açık ameliyat yapılarak tümörün alınması gerekir. Anca tümörün bu aşamada alınması bir hayli zordur.

  • KOLON KANSERİ TANISI

Günümüz şartlarında kolon kanseri ‘nin tanısı oldukça kolay hale gelmiştir. Kolonoskopi ile bütün bağırsak en ince ayrıntılarına kadar görüntülene bilir. Eğer polip oluşumu varsa alınarak incelemeye tabi tutulur. Bu yöntemin haricinde video görüntüleme ile de kolon kanseri tanısı yapılabilmektedir.

  • KOLON KANSERİ TEDAVİSİ

Tedavisi tamamen cerrahidir. Kanserli olan kısım ameliyat ile alınır. Alınan kısmın altı ile üstü birbirine bağlanarak ameliyat tamamlanır. İlaç ile tedavi ise ameliyattan sonra uygulanabilir.

  • KOLON KANSERİNDEN KORUNMA

Lif oranı yüksek olan gıdalar daha çok tüketilirse tümör üremez. Lif kanser oluşumunu ve üremesini azaltmaktadır. Yağ oranı yüksek olan yiyecekler çok az tüketilmelidir. Özellikle hayvan iç yağları tüketilmemelidir. Kırmızı et ise kolon kanserini tetikleyen en büyük etmenlerden biridir. Bu kansere yakalanmamış olsanız bile belli aralıklarla kontrol yaptırmanızda fayda var. Özellikle ailesinde kolon kanseri olanlar daha dikkatli olmalıdırlar. Özellikle yeşil çay tüketimi bu kanseri önlemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir