Koah ve Astım Hakkında Bilinmesi Gerekenler

koah nedir, astım nedir, koah ve astım farkları

SOLUNUM PROSEDÜRLERİ

Teşhis konulduktan sonra uzun vadeli doğru tedavi reçete edilmelidir. Ana tedaviler nefes almayı iyileştiren ilaçlar, bronşlarda mikrobiyal olmayan iltihabı azaltmak için inhale kortikosteroidler ve sıklıkla alevlenmelere neden olan bakteriyel enfeksiyonlara karşı kullanılan antibiyotiklerdir. Alternatif olarak, gerektiğinde sistemik kortikosteroidler kullanılabilir. KOAH’lı kişilerde meydana gelen akciğer zarları arasında hava sızıntısı (pnömotoraks) olan pulmoner emboli gibi durumlarda da ek tedavi gereklidir. Kan gazı ölçümlerine göre, özellikle ileri KOAH’lı kişilerde sürekli oksijen tedavisi çok önemlidir. Daha şiddetli solunum sıkıntısı olan hastalar, evde kullanabilecekleri solunum destek cihazlarına ihtiyaç duyabilir.koah nedir, astım nedir, koah ve astım farkları

KOAH tedavisinde çok önemli olan inhale ilaçların nasıl kullanılacağını hastalara öğretmek de önemlidir. Çeşitli formlarda sunulan bu preparatların ortak bir özelliği, terapötik aktif maddenin hastaya inhalasyon yoluyla uygulanmasıdır. Yanlış ilaç kullanımı tedavi başarısızlığının en önemli nedeni olabilir. Gerekirse bu ilaçlar Nebulizatör kullanılarak verilebilir. Özellikle hastalığın alevlendiği dönemlerde ve inhale ilaç kullanımının etkin bir şekilde uygulanamadığı durumlarda seçilmesi gereken yöntem budur.

KOAH tedavisine yönelik diğer bir önemli yaklaşım, hastaların fiziksel ve duygusal sağlığını iyileştirmeyi, tutarlı sağlığı geliştirici davranış sağlamayı ve egzersiz, eğitim ve davranış gibi yaklaşımları içeren bütüncül bir uygulama olarak “Pulmoner Rehabilitasyon” un uygulanmasıdır. hasta değerlendirmesinden sonra her hasta için özel olarak belirlenen gelişim.

ASTIM İLE KOAH ARASINDAKİ 3 BÜYÜK FARK!

Toplum genellikle KOAH’ı astım ile karıştırır. Bunun en önemli nedeni, her iki durumda da benzer semptomların (ör. Öksürük, nefes darlığı, hırıltılı solunum) olmasıdır. Bununla birlikte, üç ana fark vardır. Yanlış teşhis, hastalığın kontrolü ve doğru tedavisi ile ilgili ciddi sorunlara neden olabilir.

ASTIM

Tamamen restore edilebilir.

Her yaştan bir hastalıktır.

Tetikleyiciler toz, koku, kedi ve köpek alerjileridir vb.

KOAH

Bu tamamen düzeltilemez.

40 yıl sonra uzun süre sigara içen kişilerde daha sık görülür.

Tetikleyiciler sigara içmek, mesleki maruziyet, gübre ve diğer yakıtlar vb.

KOAH’LI HASTALAR İÇİN ÖNERİLER

– Sigara içmem.

– Grip ve zatürre aşıları olun.

– KOAH ilacınızı doğru şekilde alın.

Egzersiz.

– Sağlıklı ve dengeli beslenin.

– Enerjinizi doğru kullanın ve stresten uzak durun.

– Doktorunuz kan gazı ölçümlerine göre öneride bulunursa, sürekli oksijen tedavisi sağlayın.

– Saldırılarınızı azaltmak ve saldırdığınızın farkına varmak için harekete geçin.

DİKKAT, ÖZELLİKLE SONBAHAR-KIŞ AYLARINDA

40 yaş üstü sigara içenler için 4 KOAH belirtisi:

Öksürük

Balgam üretimi

Nefes darlığı

Göğüste hırıltı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir