Kırmızı Biberin faydaları nelerdir?

kırmızı biberin faydaları, kırmızı biber nelere iyi gelir, kırmızı biberin sağlığa etkisi

Kırmızıbiberin bileşiğinde yer alan kapsaisin iştahı azaltmanın yanı sıra metabolizmayı da ateşlendiriyor. Böylelikle enerji tüketimi artar ve yağ yakımı hızlandırır. Üstelik bu madde uzun süreli kilo vermenin anahtarlarından biri olarak gösteriliyor. Kırmızıbiberin tadı ise; dilinizde acı hissinin oluşmasını sağlarsa vücut ısısında da geçici bir anayol açar. Bu sayede ise vücut karbonhidrat oksidasyonundan yağ oksidasyonuna geçiriyor. Muhtemelen bu yüzden biber yediğiniz bir öğünden sonra kan şekeriniz düzene girer. Dahası, kapsaisin alımı sizi daha hızlı tok hissettirerek kalori ve yağ alımınızı azaltmaya yardımcı olur. İşte bu yüzden kilo vermek isteyenler için uzmanlar tarafından diyet listelerine bolca ekler. Termojenik yağ yakıcıların çalışma prensibinin vücut ısısının yükselmesiyle birlikte kalori yakımının artmasına sağlıyor. En fazla kullanılan termojeniklerden biri olan kapsaisin metabolizmana hızlanmasını, iştahın ve yağ miktarının azalmasını sağlamaktadır.kırmızı biberin faydaları, kırmızı biber nelere iyi gelir, kırmızı biberin sağlığa etkisiKahverengi Yağ Dokusunda Artış Sağlar

Yakın zamanlarda fareler üzerinde yapılan bir çalışma kapsaisinin ince bağırsağa ulaştığı anda kahverengi yağ dokusunda bir artış oluşturduğu gösterilir. Kahverengi yağ dokusunun miktarının enerji tüketimi artışı ile genel vücut yağının azalmasıyla ilişkisi bulunuyor. Vücuttaki normal yağ dokusundan farklı olan kahverengi yağ dokusu, kış uykusuna yatan hayvanlarda yani ayılarda ve soğuk iklimlerde yaşayan farelerde bol miktarda olmaktadır. İnsan vücudunda ise soğuğa karşı vücut ısısını artırmak için çalışılır. Bunu da metabolizmayı hızlandırmak suretiyle gerçekleştirilmektedir. Fareler üzerinde yapılan bu çalışma kapsaisinin kahverengi yağ dokusunu artırarak gerek kalori alimim azaltma gerekse de enerji tüketiminin artışım gerçekleştirebildiğini gösteriyor.

Daha Fazla Enerji Tüketimine Etkisi Var

Kilo verirken en önemli kriterlerden biri de verilen kilonun uzun süreli olmasıdır. Uzun süreli kilo vermenin formüllerinden biri olarak vücudun homeostatik mekanizmasının, uygulanan diyetle birlikte aktive olması olarak gösterilir. Bu durum uzun vadede bir önceki kilo seviyesine göre daha pozitif bir denge getirmektedir. Tabii ki düşük kalorili diyetler kas kazanımı açısından zorluk oluşturuyor. Aynı zamanda azalmış enerji tüketimi yağ kaybını da zorlaştırır. Bu yüzden enerji tüketiminin kapasitesinin vücuttaki yağ oranım düşürmek için geliştirilmesi önerilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir