Kırışıklıklara Dair Bilinmesi Gerekenler

kırışıklık sebepleri, kırışıklık nasıl giderilir, cerrahi kırışıklık tedavisi

Kırışıklıklar nelerdir?

Kırışıklıklar ciltte görülen doğal bir yaşlanma unsurudur. Kırışıklıklar en çok yüz, boyun, kollar ve ön kollar gibi güneş ışığına maruz kalan bölgelerde belirgindir. Cildin yapısı ve dokusu esas olarak genetik tarafından belirlense de özellikle açık tenli kişilerde kırışıklıkların ortaya çıkmasının temel nedeni güneşe maruz kalmaktır.kırışıklık sebepleri, kırışıklık nasıl giderilir, cerrahi kırışıklık tedavisi

Çevre kirliliği ve sigara kullanımı da ciltte kırışıklıkların oluşmasına katkıda bulunur. Bugün kırışıklıklar konusunda endişelenen insanlar için, onları düzeltmenin veya daha az fark edilir hale getirmenin birçok farklı yolu vardır. İlaçlar, cilt yenileme teknikleri, dolgular ve plastik cerrahi kırışıklıklar için önde gelen etkili tedavilerdir.

Kırışıklıklara ne sebep olur?

Kırışıklıkların görünümü çeşitli faktörlerin birleşiminden kaynaklanmaktadır. Bu faktörlerden bazıları kontrol edilebilirken diğerleri kontrol edilemez. Yaşla birlikte cilt daha az elastik ve daha kırılgan hale gelir. Azalan doğal yağ üretimi cildin kurumasına ve daha fazla kırışıklığa neden olur. Yaşla birlikte cildin daha derin katmanlarındaki yağlar azalır. Bu gevşek, gevşek bir cilde ve daha görünür çizgiler ve çatlaklara neden olur. UV ışığına maruz kalma, doğal yaşlanma sürecini hızlandırır. Ultraviyole radyasyona maruz kalma, cildin bağ dokusunu – dermis adı verilen cildin daha derin katmanındaki kollajen ve elastin liflerini – yok eder.

Destekleyici bağ dokusunu kaybederek cilt gücünü ve elastikiyetini kaybeder. Sonuç olarak cilt erken sarkmaya ve kırışmaya başlar. Bu nedenle, UV radyasyonu erken kırışıklıkların ana nedeni olarak kabul edilir. Sigara içerisindeki maddelerin kolajen üzerindeki etkileri nedeniyle cildin normal yaşlanma sürecini hızlandırarak kırışıklıkların ortaya çıkmasına katkıda bulunabilir.

Kırışıklıklar nasıl önlenir?

Cildinizde kırışıklık oluşumunu en aza indirmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. Buna göre öncelikle cildi güneşten korumak gerekir. Özellikle gün ortasında güneşte geçirdiğiniz zamanı sınırlandırmalısınız. Geniş kenarlı şapkalar, uzun kollu gömlekler ve güneş gözlüğü gibi koruyucu giysiler daima güneşte giyilmelidir. Ayrıca yıl boyunca dışarıdayken güneş kremi kullanmalısınız.

Kullanılan güneş koruyucunun en az 15 koruma faktörüne sahip olması önemlidir. İdeal olarak, 30 veya daha yüksek bir faktör önerilir. Hem UVA hem de UVB ışınlarını engelleyen geniş spektrumlu güneş kremleri tercih edilmelidir. Güneş kremi bolca sürülmeli ve her iki saatte bir yenilenmelidir. Güneş kremi, yüzerken veya terlerken daha sık yenilenebilir.

Kuru cilt, dolgun cilt hücrelerinin küçülmesine yol açar, bu da ince çizgilerin ve kırışıklıkların erken ortaya çıkmasına neden olabilir. Cildi nemlendirmek, cildin doğal olarak su tutmasını sağlayarak ince çizgileri ve kırışıklıkları maskelemeye yardımcı olur. Nemlendiricilerin cilt üzerindeki etkisini ve herhangi bir düzelme olup olmadığını belirlemek için birkaç hafta süreyle nemlendiriciler kullanılmalıdır.

Sigara kırışıklıkları önlüyorsa sigara içmemek ve sigarayı bırakmak faydalı olacaktır. Uzun yıllar sigarayı bıraktıktan sonra hatta çok sigara içen kişilerde cilt renginin ve dokusunun düzeldiği ve kırışıklıkların azaldığı gözlemlenmiştir.

İnsanların normal koşullarda beslenmesinde bulunan bazı vitaminlerin cildin korunmasına yardımcı olduğuna dair bilimsel kanıtlar vardır. Diyetin kırışıklıkları azaltmadaki rolü hakkında daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulsa bile, bol miktarda meyve ve sebze yemek her zaman sağlıklı bir seçimdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir