Grip ve Zatürre Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler

grip aşısı, zatürre aşısı, grip ve zatürre aşısı nedir

Önümüzdeki kış aylarında COVID-19 ayırıcı tanısının mevsimsel hastalıklarla karıştırılmaması gerektiği düşünüldüğünde, hem yetişkinlerde hem de çocuklarda aşılama gibi aşılama yöntemlerinin zamanında uygulanması yararlı olabilir. İnfluenza (grip) ve pnömokok (pnömoni) aşılarının, salgının etken maddesi olan koronavirüse karşı doğrudan koruyucu etkisi olmasa da diğer akciğer hastalıklarına karşı faydalı olabileceği unutulmamalıdır.grip aşısı, zatürre aşısı, grip ve zatürre aşısı nedir

Grip aşısı ne zaman verilir?

Mevsimsel gribe neden olan influenza virüsü her yıl değişebilmektedir. İnfluenza aşısının bileşimi, Dünya Sağlık Örgütü tarafından bir yıl önce salgına neden olan virüs türleri baz alınarak geliştirilmekte ve aşının bileşimi her yıl değişmektedir. Aşı, uygulandığı grip mevsiminde etkilidir. Bu nedenle mevsimsel gripten etkili koruma sağlamak için grip aşısı yılda bir kez yapılmalıdır. Aşının koruyucu etkisi aşılamadan iki hafta sonra başlar. Bu nedenle aşı yaptırmak için en uygun zaman Ekim ve Kasım aylarıdır. Aşısı olmayanlar Mart ayı sonuna kadar aşı olabilirler. Aşı koruması yaklaşık 6-8 ay sürer.

Kimler grip aşısı olmalı?

Grip aşısı, özellikle risk altındakiler olmak üzere 6 aylıktan büyük herkese önerilir.

– 50 yaş üstü kişiler,

– Kronik akciğer hastalığı olanlar (astım dahil),

– Kalp, karaciğer, böbrek, kan ve metabolik rahatsızlıkları (şeker dahil) olan kişiler,

– kilolu insanlar (BMI> 40),

– Uzun süredir aspirin veya salisilik asit türevleri kullanmakta olan 19 yaş altı kişiler,

– Bağışıklık sistemini zayıflatan hastalıkları olanlar (örneğin HIV / AIDS, lösemi gibi kanser türleri),

– Gebe ve doğum sonrası (hamilelik sonrası 2 haftaya kadar) ve uzun süreli bakım evinde kalan kadınlar aşılanmalıdır.

Grip aşısı, 6 aylıktan küçük çocuklara, gebeliğin ilk 3 ayında olan çocuklara veya şiddetli yumurta alerjisi öyküsü olan veya aşıdaki herhangi bir maddeye şiddetli alerji öyküsü olanlara yapılmamalıdır.

Grip aşısının yan etkileri nelerdir?

İnfluenza aşısı sonrası -20 sıklıkta enjeksiyon bölgesinde ağrı, kızarıklık ve şişlik olabilir. Tüm vücudu etkileyen yan etkiler son derece nadirdir (%1’den az) ve ateş, halsizlik, kas ağrısı (fark edilirse) gibi yan etkiler aşıdan 6-12 saat sonra başlar ve 1-2 gün içinde kendiliğinden kaybolur… Her biyolojik üründe olduğu gibi, grip aşısı yapıldıktan sonra alerjik bir reaksiyon meydana gelebilir. İnfluenza aşısı, yani ölü virüs aşısı inaktive edildiğinden, vücut canlı virüsü almadığı için influenza aşısı ile ilişkili herhangi bir hastalık oluşamaz. Aşıların tam teşekküllü sağlık merkezlerinde veya bir doktor gözetiminde yapılması her zaman tavsiye edilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir