EPİLASYON SONRASI CİLT BAKIMI YAPIMI

epilasyon sonrası bakım, epilasyon yapımı sonrası

Epilasyon ,  kelime anlamı itibariyle vücuttaki istenmeyen tüylerden çeşitli işlemlerle kurtulma işlemidir. Bu yüzden bu başlık altında epilasyon tiplerine göre ciltteki olumsuz etkilerini inceleyeceğiz . Tüylerden arınma gerek temizlik gerek güzellik gerekse sağlık amaçlı olabiliyor . Ancak tüyler cildimizin üzerinde olduğu için onların varlığı gibi yok edilme yöntemlerinden doğrudan etkilenen  de cildimiz oluyor . Tüylerden kurtulurken yani epilasyon yaparken köklere bir işlem uygulanmıyorsa cilt bunan hiç etkilenmez ancak kökten yapılan her epilasyon tipinden doğrudan ve çoğu zaman olumsuz etkilenir .epilasyon sonrası bakım, epilasyon yapımı sonrası

Epilasyon Tipine Göre Etkilenme

Yukarıda da belirttiğimiz gibi epilasyon sırasında köke doğrudan bir işlem uygulanıyorsa ciltte bundan doğrudan etkilenir . Bunları inceleyecek olursak klasik yöntem olan ağdadan başlayabiliriz . Ağda epilasyon yöntemlerinin  en eskisi olmakla beraber en acı verenidir . Yarı yapışkan olan ağda epilasyon yapılacak olan bölgeye sürülür ve bir bez yardımıyla sürüldüğü bölgeden çekilirken bölgedeki tüylerde onunla berber çıkar. Tüyler kıl kökünden ayrıldıktan sonra hassas bir tene sahip olan kişilerde kızarıklık ve lekelere sebep olur . Cildi kuru ve hassas olan kişilerde kızarıklık geçmez ve zamanla lekeye dönüşür.  Başka bir epilasyon türü olan lazer epilasyonda da kıl kökü hedeflenir ve lazerden yansıyan ışınlarla kıl kökü zayıflatılıp yok edilmeye çalışılır . Lazer epilasyonda cilt üzerinden yapıldığı için doğrudan etkilenir . Çabuk sonuç almak adına lazer şiddetinin artırılması da cildi olumsuz etkiler ve epilasyonun ardından güneşe çıkmak lekelenmelere sebep olur . İğneli epilasyon ise saydıklarımız arasında cildi hassas olan kişileri en çabuk etkileyecek yöntem diyebiliriz .

Olumsuz Etkilerden Kurtulmak Mümkün

Bu tür epilasyonlardan önce bir dermatoloğa danışmak en doğrusudur . Epilasyon sonrası güneşe çıkmamak en doğrusudur . Epilasyonu uygulayacak kişilerin işlem sonrası leke oluşumu önleyecek ve kızarıklığı geçirmek için verdiği krem çoğu zaman leke kremidir . Ancak verdiği kremin yetersiz kaldığı durumlar da ise epilasyondan iki hafta sonra kullanacağınız iyi marka nemlendirici özelliği olan bir leke kremini de kullanabilirsiniz .

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir