Doğumdan Sonra Adet Düzensizliğinin Olması

doğum sonrasında adet düzensizliği yaşanması, adet düzensizliği sorunu, doğum ve adet düzensizliği

Doğum sonrasında adet düzeniniz eskisi gibi olmayabilir. Mesela ağır sancılı veya hafif geçebilir. Özellikle doğumdan sonra adet başlangıcı kişiden kişiye göre değişir. Bazen geç gelen postpartum kanaması doğumdan sonra adet düzensizliği ile karıştırılıyor. Doğum sonrasında rahmin tam manasıyla normale dönmesi aşamasında yaşanan kanamalar 6 haftaya kadar sürdüğü olabiliyor. Doğum sonrası rahmin normal büyüklüğüne dönebilmesi ile rahim astarının kalınlaşması esnasında kanamalar gerçekleşmektedir. Doğumunuzdan sonra gelen kan ilk olarak kırmızı renkte olur ve sonrasında pembe renge dönmektedir. Yaklaşık iki hafta sonrasında açık renkli yani sarımsı akıntılar başlayacak ve sonrasında 5. haftaya kadar devam edecektir.doğum sonrasında adet düzensizliği yaşanması, adet düzensizliği sorunu, doğum ve adet düzensizliğiDoğumdan Sonra Adet Düzensizliği Nedenleri İse;

  • Hamilelik süreci boyunca anne adayının vücut fonksiyonlarında ve fizyolojisinde çeşitli değişiklikler görülmektedir. Bunlardan birisi de adet kanamasının kesilmesiyle süreç bazı durumlar dışında kesinlikle oluşmaz.
  • bebeğiniz doğduktan sonra vücut kendini hemen toparlayamaz ve rutine sarma durumu olabilir. Buna lohusalık dönemi denmektedir. Doğum yapıldıktan sonra adet düzensizliğinin oluşması kadınları tedirgin eder. Bunun normal bir durum olup olmadığını bilemedikleri için zaten gergin olunan lohusalık döneminde normalden daha çok telaş yapabiliyorlar.
  • Doğumun gerçekleşmesinden sonra ise ilk regliniz 40 gün boyunca sürecektir. Bu oldukça normal ve olması gereken bir durum telaşlanmayınız. Rahiminizde kalmış olan kalıntıların dışarıya atılması için oldukça gerekli bir durumdur. Doğum sonrasında bebeğini emzirmekte olan annelerin adet kanamaları genel olarak ilk 6 ay görülmez.
  • Bu süreç içerisinde adet kanamasının olması beklenmesi doğru olmamaktadır. Çok nadir görülmek ile beraber ilk 6 ay içinde de adet görülür. Daha sonra İlk adet kanaması görüldüğünde bebeğinizi emzirmeye devam edildiğinde kanamayı engelleyebilir.
  • Bebeğini ilk 3 ay emziren ya da hiç emzirmeyen anneler ise ilk adetlerini çoğunlukla ilk 3 ay arasında görülür.
  • Emzirme bırakıldığı halde adette bir düzensizlik yaşanıyorsa bu doktora danışılması gereken bir durumdur ihmal etmeyiniz. Gebeliğiniz boyunca sizi gözlemleyen kadın doğum uzmanına bu konuda danışmanız yerinde bir hareket olacağını unutmamalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir