Çocuklarda Empati Nasıl Geliştirilir?

çocuklarda empati geliştirme, çocukların empati duygusu, çocukların empati duygusunun gelişmesi

Çocuğunuza empati göstermelisiniz. ‘Bu salıncağa binmekten korkuyor musun? Eğlenceli görünüyor olsa da oldukça hızlanabilir. Bu durum ise korkutucu olabilir. Dilersen şuradaki küçük kaydırağa gidebiliriz’

Başkalarının neler hissettiğini ona söyleyiniz. ‘Ablan, onun oyuncağını elinden çektiğin için kızdı ve şimdi lütfen oyuncağını ona geri ver ve sana başka bir tane seçelim denilebilir’çocuklarda empati geliştirme, çocukların empati duygusu, çocukların empati duygusunun gelişmesi

Empati bazı konularda öncülük ederek gösterile bilir. ‘Gel arkadaşının yarasına ilaç sürelim’ tarzında onlara yaklaşabilirsiniz.

Duygularla ilgili farkındalığını geliştiriniz. Ona farklı duyguların anlatan yüz ifadeleri göstererek hikayeler okuyunuz.

Kendi ilişkilerinizde çevrenizdekilere empati göstererek örnek olmalısınız.

Kendinin farkına varmasına yardımcı olunuz, mesela aynada kendini tanısınımasına imkan veriniz.

‘Ben’ dilini kullanarak kendini sizden ayırt etmesine yardımcı olmalısınız. ‘Bana vurmanı istemiyorum. Vurduğun zaman canım acıyor.’ Tarzında konuşulmalıdır.

Kızgınlık veya üzüntü gibi kötü duyguları yaşamasına izin veriniz. Çünkü bu duygular da hayatın bir parçasıdır ve onlarla baş etmeyi de çocuğunuza öğretmeniz gerekmektedir. Onu hep mutlu etmeye çalışırsanız zor duyguları kontrol etmeyi öğrenemeyecektir. Kızgın bir arkadaşının ne hissettiğini bu şekilde anlamayacaktır. Sevdiği bir çizgi filmi izlemesini istemiyorsanız televizyonu kapattığınız zaman ne hissettiğini anladığınızı ona söyleyiniz. ‘Biliyorum ki filmi kapadım diye kızdın. Seni anlıyorum fakat bunu izlemeni de istemiyorum. Sakinleşince seninle beraber sevdiğin lego oyununu oynayabiliriz.’ Denilebilir.

Gün içinde arkadaşlarıyla yaşadığı paylaşamama sorunlarını sonradan oyunlarda konu edinmelisiniz. Örneğin; o gün arkadaşının elinden oyuncağı çekip onu ağlattıysa sizde oyunda rol değiştirerek onu ağlayan çocuğun yerine koymalısınız. Oyunda olayı tekrar canlandırıp ne hissettiğini belirtin. Böylelikle doğru davranışı bulmasını sağlayınız.

‘Özür dilerim’ demesi için çocuğunuzu zorlamayınız. Önemli olan bu sözleri kullanması değil, tam olarak yanlış yaptığını anlaması gerekmektedir. ‘Görüyor musun? onun yerini kaptığın için Ece nasıl da ağlıyor. Belli ki çok üzülmüş.’ Böylelikle davranışının sonuçlarını anlamasını sağlamış olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir