Çocuk Gelişimi ve Annenin Gelişimdeki Yeri

çocuk gelişimi, anne ve çocuk gelişimi bağı, çocukların gelişiminde annenin rolü

Çocuğun gelişiminde annenin önemi

Annesine güvenli bir şekilde bağlanan bir çocuk, kendine ve hayata güvenmeyi de öğrenir. Bu dönemde annesiz kalan, annesini kaybetmiş veya anne sevgisi veya yeterli bağı olmayan çocuklar, anne yerine geçebilecek başka bir kişi ile bu bağı kurabilirler. Anne ve babayla, özellikle de anne ile kurulan bağ, gelişimi de olumlu yönde değiştirir. çocuk gelişimi, anne ve çocuk gelişimi bağı, çocukların gelişiminde annenin rolüAnnenin cildi, kalp atışı, bebeğe sarılması ve dokunması bebeğin nöronlarının gelişimini olumlu yönde etkiler. Bununla birlikte, bir anne herhangi bir nedenle bunu yapamazsa ve çocuğunu birine emanet etmek zorunda kalırsa, bazı zorluklar ortaya çıkabilir. Örneğin, anne işe gittikten sonra ağlama büyüleri meydana gelebilir. Annesinin işe gittikten sonra dönmeyeceğini düşünen bir çocuk, annesi akşam eve dönünce annesinin bacaklarına sarılır ve onsuz günün acısına katlanmaya çalışır. Bu nedenle anneler ve babalar, işten eve geldiklerinde çocuklarıyla hiçbir şey yapmadan yalnız zaman geçirmeye teşvik edilir. Bu sırada çocuk kitap okuyabilir, en sevdiği oyunu oynayabilir, banyo yapabilir, en sevdiği yemeği yiyebilir … Bu bittiğinde çocuk “Evet, sabah gidiyor ama geliyor geri dönüyor ve akşam benimle ilgileniyor. ”Akşamları bakılmayan bir çocuk kendinden şüphe duyma, yetersizlik ve sevilmeme duygusuyla karakterizedir. Ne yazık ki çocukların ifade ettiği bu duyguların olumsuz sonuçları. farklı şekillerde (örneğin, öfke, ağlama ve arzuları üzerinde gereksiz ısrar) daha sonraki bir çağa taşınabilir.

Eğitimciler mi yoksa büyükanneler mi?

Bir annenin çocuğuna güvenebileceği kişiler, özel bir vasi düşünülmedikçe genellikle büyükannelerdir. Bir anne zorunlu şartlardan dolayı çocuğuna bakamıyorsa, velinin üçüncü şahıs vasi olmaktansa aile üyesi olmasının daha iyi olduğuna inanılmaktadır, çünkü ne olursa olsun özel vasi olduğuna inanılmaktadır. çocuğu sevmeyecek. çocuk büyükannesinden veya büyükannesinden daha büyüktür. Çocuğun sosyal, duygusal, bedensel ve zihinsel gelişimine katkı sağlayabilirse çocuğa bakacak kişi olarak büyükanne ve anneanne tercih edilebilir. Burada çocuk bir sevgi bağı kurar çünkü sevilmek çocuklar için önemlidir. Bu nedenle ailenin kayınvalide veya anneyle iyi bir ilişkisi varsa, büyükannenin bu işle baş edeceğine inanılırsa, gerçekten isterse çocuklar anneannelere bırakılabilir.

Evde iki anne varken …

Anneannelerden biri çocuğa bakıyorsa ve herkes aynı evde yaşıyorsa, bu aynı zamanda evde iki anne olduğu anlamına gelir. Bu kaçınılmaz olarak çocuk bakımı konusunda tartışmalara yol açar. Büyükanneler genellikle torunlarının ne isterse onu yaparlar. Elbette bu ebeveynlerin otoritesini olumsuz etkileyen bir durumdur. Ancak bu davranış çocuğu her zaman olumsuz etkilemeyebilir. Örneğin, bir anne çikolata tüketimini yasaklayabilir veya kısıtlayabilir, ancak bir büyükanne veya büyükannenin bir çocuk için çikolata satın almakla bir ilgisi olabilir. Bu durumda çocuk, ebeveyn otoritesini aşma özgürlüğünü kullandığında genelleme yapamaz. Bununla birlikte, anne ile büyükanne veya büyükanne arasındaki konuşmalar bebeği etkileyebileceğinden dikkatli olunmalıdır.

Bakıcı İşe Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Daima güvenilir tavsiyeleri olan birini seçin. Yakınlarınızın tavsiyeleri bu konuda size yardımcı olacaktır.

Çocuğunuzun ana dilini konuşan kültürlerinden birini seçin.

Dikkatlice çalışarak ve mümkün olduğunca sık dokuma yaparak seçiminizi yapın. Sık sık bakıcı değişiminin çocuğu terk edilmiş hissetmesine neden olduğunu ve özgüvenini zayıflattığını unutmayın.

Bu deneyimi daha önce yaşayıp yaşamadığını sorun.

Gün boyunca çocukla neler yapabileceğini örneklerle açıklamasını isteyin.

Hangi yemekleri pişireceğini bildiğini öğrenin.

Olası bir kriz anıyla nasıl başa çıkılır; Örneğin, çocuğunuz aç değilse ne yapacağınızı sorun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir