Ciğerlerde Gerekli Ayarlamalar

akciğer ayarlaması, akciğer nasıl ayarlanır

Sağlıklı akciğerlerde solukla hava bütün hava keseciklerine eşit olarak dağılır. Akciğerlerdeki kan damarları ağının da normal olarak aynı biçimde dağılmış olması gerekir. Bu ideal durum her zaman gerçekleşmeyebilir; bu durumda gaz değişiminin aksadığı kesimlere gelen kan akımı azalır. Gaz değişimiyle kan dolaşımını dengeye getiren bu mekanizmanın yardımıyla gaz değişiminin verimliliğinde herhangi bir azalma olmaz.akciğer ayarlaması, akciğer nasıl ayarlanır

Çok karmaşık bir yapı olan akciğerler için bu tür dengeye getirme mekanizmasının ne denli gerekli olduğu açıktır. Akciğerler tek bir hava keseciğinden oluşmuş olsalardı kan dolaşımı ve gaz değişimi aksamadığı sürece yayınmayı engelleyecek herhangi bir durum meydana gelmezdi. Hava kesecikleri sayısının artması kan ve gazın dağılımında çeşitli güçlükler meydana getirmektedir.

Oturan veya ayakta duran bir kişide, yerçekiminin akciğerlere etkisiyle kanın ve gazların dağılımı eşit değildir. Kalp, akciğerlerin altında yer aldığından ve kanın akciğer atardamarlarına gitmesini sağlayan itme gücü düşük olduğundan, akciğerlerin alt bölümündeki damarlara üsttekilerden daha çok kan gelir. Aynı zamanda göğüs boşluğundaki konumları dolayısıyla akciğerlerin üst bölümü daha az esnek olur ve bu kesimde gaz değişimi azalır.

Böylece üst bölümdeki hava keseciklerinde hem gaz değişimi ve hem de kan akımı daha az olduğu için yine bir denge kurulmuş olur.

Hemen hemen bütün akciğer hastalıkları sırasında bu denge bozulur. Gaz değişimi aksar ve akciğerler kirli kanı karbon dioksitten arındıramazlar. Süreğen bronşit ve anfizemde hem kan dolaşımı, hem de gaz değişimi aksar. Gaz değişiminin aksamasına bronşların daralması veya hava kesecikleri çeperlerinin esnekliklerini yitirmesi yol açar. Ayrıca akciğerlere kan ileten damarların çeperlerinin kalınlaşması da kan akımının kesilmesine yol açabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir