Bel Kayması Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bel kayması. Lomber kayma, üst omurun alt omur boyunca öne doğru yer değiştirmesidir. Yaş, aşınma ve yıpranma ile ortaya çıkan lomber yer değiştirme genellikle L4 omurunun L5’e öne doğru yer değiştirmesidir. Lomber kaymaya genellikle “dar bir kanal” eşlik edebilir. Bel kayması genellikle çocuklarda ve orta yaş üstü kişilerde görülür.

Lomber kaymanın belirtileri nelerdir?

Bel ve kalça ağrısı, bel çıkığı olan hastalarda sık görülen şikayetlerdir. Öne doğru eğildikçe bu ağrıların yoğunluğu artar; geriye yaslandıkça azalır. Yine bu hastalar yürürken sık sık sırt ağrısı çekebilir ve durmaları gerekebilir. Akşamları çok uzun süre ayakta durmak veya bacak krampları da bel kaymasının semptomlarından biri olabilir.

Lomber Kayma Teşhis Süreci nedir?

Öncelikle bu tür durumlarda en önemli şey bir doktora görünmektir. Çünkü omurganıza yapılan yanlış müdahale çok kötü sonuçlara yol açabilir. Muayene sırasında, doktorunuz sizden bir MRI taraması yaptırmanızı isteyebilir veya hareketli bir röntgen ile yapılan bir testin (öne, arkaya eğme, vb.) Sonuçlarına göre tanı konulabilir. Çeşitli pozisyonlarda alınan MR’lar yardımıyla omurganın kaydı mı, ne kadar kaydı mı tespit etmek mümkündür.

Ameliyatsız Lomber Kayma Teknikleri Nelerdir?

Ameliyattan önce belde çıkık teşhisi konulan hastalara ilaç tedavisi uygulanır. Ağrının gücü ve buna bağlı olarak omurganın yer değiştirmesi burada önemlidir. Doktor hastadan günlük aktivitelerini azaltmasını isteyebilir. Gerekirse doktorunuz bel korsesi de önerebilir. Kalça korsesi ağrıyı hafifletmeye ve krampları hafifletmeye yardımcı olabilir. Steroid enjeksiyonları olarak da adlandırılan lomber iğneler de vardır; ancak iğneler nihai çözüm değildir.

Lomber sünme için fizyoterapi yöntemleri nelerdir?

Doktorunuz sizin için bir rehabilitasyon programı hazırlayacak ve uyguladığınız bu program sayesinde bel bölgesindeki kaslarınız güçlenecektir. Yine bu uygulamalarla uyluk etrafındaki kısa kasları ve gergin kasları uzatarak hareketli omurunuzu daha güçlü ve oturmuş hale getirmeyi amaçlamaktadır. Bu süre zarfında, bir doktor tarafından düzenli olarak izlenmeniz gerekecektir.

Alt sırt çıkığını tedavi etmek için cerrahi bir yöntem ne zaman gereklidir?

Omurgaya kayan kişinin şiddetine ve hastanın şikayetlerine bağlı olarak doktorunuz ameliyatı uygun görebilir. Ancak ağrı ve şikayetler tedaviye uygun değilse ameliyatın önerildiği unutulmamalıdır. Yürüme zorluğu, fonksiyonel bağırsak ve mesane bozuklukları ve olumsuz sinir sistemi koşulları da ameliyat gerektirebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir