Bebeklerde Cilt Kuruluğu ve Kaşıntı

bebeklerde cilt kuruluğu, bebeklerde kaşıntı sebepleri, bebeklerde neden cilt kuruluğu görülür

Bebeklerde en fazla karşılaşılan rahatsızlıklar arasında cilt kuruluğu ve kaşıntı yer alıyor. Bu kuruluk ile kaşıntıların yanında genellikle ciltte kızarıklık ve çatlaklar da sık sık ortaya çıkmaktadır. Fakat bu sorun pek çok rahatsızlıktan kaynaklanabildiği gibi bebeğin uygun bir ortamda tutulmaması sebebiyle de ortaya çıkıyor. Dolayısıyla bebeğinizin cildinde olağan olmayan bir şeyler tespit ettiğinizde vakit kaybetmeden gereken tüm kontrolleri yaptırmalı ve özellikle bu hastalıkların daha ileri düzeye gelmelerine engel olamayabilirsiniz. Dilerseniz cilt kuruluğu, kızarma, kaşıntı gibi belirtilerin bebeklerde nelerden kaynaklanabileceğini yazımızda bulabilirsiniz.bebeklerde cilt kuruluğu, bebeklerde kaşıntı sebepleri, bebeklerde neden cilt kuruluğu görülür

Bebeklerin ciltlerinin hassas olan yapısı çeşitli deri rahatsızlıklarına açık olması sebebiyle egzama sıklıkla karşılaşılan hastalıklar arasındadır. Bazen belli başlı maddelere karşı gelişen alerjilerden kaynaklanan bu egzama bazen de bebeğin neredeyse her şeye hassas olması sebebiyle önüne geçilemez bir hal alabilir. Alerjik egzamanın genel olarak üstesinden gelinebilir, olması sebebiyle bir doktor kontrolü sizin için bu işi çözülebilir. Ancak genellikle 2-3 yaşa kadar devam eden genel egzama halinin tam bir tedavisi bulunmaz ve bu yaştan sonra ortadan kalktığını da unutmamak gerekir. Henüz ikinci tip bebek egzamasının sebepleri bilinmemektedir. Ancak doktorunuz egzama dönemlerinin kolay atlatılması için bebeğinize gereken ilaçları verecektir. Kendi kendinize herhangi bir ilaç kullanmanızı ise kesinlikle önermemekteyiz.

Bazı kuruluk ve ya kaşıntılar ise bebeğin ortamının uygun koşullarda olmamasından kaynaklanmaktadır. Özellikle de çok sıcak ortamlarda yatırılan ve nemsiz kuru iklimlerde yaşayan ya da klima, kalorifer gibi cihazların bulunduğu ortamlarda yer alan bebeklerde cilt sorunlarının ortaya çıkması muhtemeldir. Bebeklerin ciltlerinin henüz tam gelişmemiş olması ve ter bezleri ile yağ bezleri gibi bezlerin cildi tam manasıyla olarak uygun koşullarda tutmaya yetmemeleri nedeniyle kuruluk ve kaşıntı gibi sorunlarla karşılaşmak mümkün olmaktadır. Çocuğun yapay kumaşlarla üretilmiş kıyafetler içinde durması ya da kıyafetlerin toz sabunla yıkanması da cilt sorunlarının bir numaralı sebebidir. Yapay kumaşların pek çok bünyede alerjiye sebep oldukları ve ayrıca toz sabunların da kıyafetlerin lifleri arasında kalır ve cilt alerjilerine davetiye çıkardıkları bilinmektedir. İsteyenler yıkama işlemleri için son yıllarda ise popüler hale gelen sabun cevizlerini kullanmayı da deneyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir