Akrep ve Korunma Yöntemleri

akreplerden korunma, akreplerden nasıl korunabilirsiniz, akreplerde döllenme

Akrepten korunmak için; öncelikle evinizin etrafında bulunan moloz, otlak gibi bitkilerden kurtulunmalıdır. Çünkü bu bölgelerde akreplerin yuva yapabileceği bilgelerdir. Akreplerin sıklıkla kapı altlarından içeri girdikleri yada açık pencerelerden tırmanarak ev içerisine girdikleri bilinmektedir. Bu yüzden akreplerden korunma yöntemlerinden bir diğeride kapı altındaki aralıkları kapatmak pencerelere sineklik gibi çözümler belli başlı yöntemlerdir.akreplerden korunma, akreplerden nasıl korunabilirsiniz, akreplerde döllenme

Akreplerden korunma yöntemlerinin en başında ise kesinlikle yıllık periyotlar şeklinde uzman bir kadrodan yardım almak en etkili yöntemdir. Akrep ilaçlamalarından alınan yardımlar sonucunda sizlerin evinizde ulaşamayacağınız bölgelerinde sıvı, yoğun ve etkili kokuya sahip özel ilaçlar ile ilaçlamak hem akreplerden korunmak için hemde huzurlu bir yaşam için en etkili ve geçerli yöntemdir. Akreple tek başınıza başa çıkmanın imkansız olduğunu unutmayın ve mutlaka bir akrep ilaçlama firmasından yardım alınız.

Akreplerde Çoğalma

Akreplerde diğer canlılar gibi belli dönemlerde yumurtlama yöntemi ile çoğalırlar. Akrepler yanlız yaşadıkları için sadece üreme ve çoğalma zamanlarında erkek akrep ile bir araya gelir ve kuyruklarını birbirlerine dolayarak flört etmeye başlar. Belli bir süre flört ettikten sonra döllenme işlemi gerçekleşir.

Döllenme gerçekeleştikten sonra erkek akrebin dişi akrebin yanından uzaklaşması gerekmektedir. Aksi takdirde dişi akrep erkek akrebi öldürür. Döllenme sonrasında dişi akrep yumurtalaraını sırtının üst kısmında taşımaktadır. Akrepler ortalama her bir kerede ortalama 50-60 yavru oluşmaktadır. Yavru akreplerin oluşum süreci ortalama 15 gün sürmektedir. Bu dönemden sonra yavrular annelerin sırtında belli bir süre kendi derileri sertleşinceye oluşuncaya kadar  beslenmeden yaşayabilmektedirler.

Akrepler Zehirli Mi?

Akrepler aslında saldırgan değillerdir kendilerinin tehlikede olduğunu hissettiklerinde saldırırlar. Bütün Dünyada akrep zehirlerleri bakımından değişiklik gösterir ortalama 900’e yakın akrep çeşidi bulunmakla birlikte bu akreplerin çoğu zehirlidir. Çünkü akreplerin yaşamını sürdürebilmeleri için zehirlerine ihtiyaçları vardır. Avlanacakları zaman akrepler en etkili bir şekilde avlarını öldürerek beslenmektedirler.

Akrepler yaz aylarında beslendikleri için daha hırçın ve saldırgan olduğu bilinmektedir kış aylalrında ise daha sakin ve genelde yuvalarında olur ortaya fazla çıkmazlar.

Akreplerin zehirleri çeşitlerine göre değişiklik gösterebilir. En zehirlileri çöllerde bulunmaktadır. Çok zehirli olan akrep sokmaları felç ve ölümle sonuçlanabilmektedir. Akrepler büyüklükleri bakımından, renkleri bakımından ve yaşadıkları iklim bakımından da farklılık göstermektedir.

Akrep zehrini insan vücuduna bıraktıktan sonra acilen bir sağlık kurluşuna ulaştırılmalıdır. Bu zaman kadar hastanın ısırılan bölgesinin bir kaç santim üzerine bir bezle sıkı bağlanmalı, buzla yaranın çevresi soğutulmalıdır. Genede bu yardımları uygulamak sadece zaman kazandırmak için yapıldığı unutulmamalı ısıran akrebin türü genellikle bilinmediğinden hasta kısa sürede doktora ulaşırsa hayatta kalma şansı da artmış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir