HAMİLE KALMA DÖNEMLERİ

Annelik çok güzel bir duygudur. Bir canlı dünyaya getirmek onu her şeyiyle içinde hissetmek ve bebeğinin ilk kalp atışlarını dinlemek çok güzel bir duygudur. Annelik çok güzel olmakla beraber yükü oldukça ağır olan bir durumdur. Bir bebekle ilgilenmek, her uyandığında, uyanmak, hasta olduğunda başında beklemek, devamlı onu düşünmek ve ona bir şey olmasından endişe duymak zor bir durum. Ama anne bebeğini kucağına aldığında, bebek gülümsediğinde her şeyi unutur. Bu nedenle kesinlikle annelik yaşanması gereken bir duygudur.hamile kalma dönemi, ne zaman hamile kalınır, hamile kalma süreleri

Tabi bu güzel duyguyu yaşayabilmek için öncelikle hamile kalınması gerekir. Bazen hamile kalmak için çok uğraşılsa bile hamile kalınamayabilinir. Tabi bu gibi durumlarda mutlaka uzman bir hekimden destek alınmalıdır.

Hamile Kalma Dönemi: Kadınlar hangi dönemlerde hamile kalmaları gerektiğini bilmeye bilirler. Aslında en uygun dönem âdetin süresinin ilk başlangıcından itibaren 11 ila 17′nci günleri arasındadır. Aynı zamanda normalde 28 günde bir adet gören kadın için 10 ile 14. günler hamile kalmaya en verimli günlerdir. Bu dönemlerde cinsel ilişkiye girilmesi durumunda hamile kalma olasılığı oldukça fazladır. Doğum kontrol hapları kullanan anne adaylarının 3 ay önceden bu hapları bırakmaları gerekir. Daha sonrasında düzenli olarak cinsel ilişkide bulunulmalıdır. Ayrıca doktor kontrolünde hamile kalınmadan iki ay öncesinden başlayıp hamileliğin ilk üç ayında devam edecek şekilde folik asit kullanılmalıdır. Ama mutlaka doktor kontrolünde uygulanmalıdır. Çünkü kullanım şeklini ve toz ayarını doktorunuz belirlemelidir. Cinsel ilişki sırasında kadının altta erkeğin üste olması spermlerin vajinanın için de kalmasını sağlayacağından kadın hamile kalma olasılığını arttıracaktır. Hamile kalmaya karar verildiğinde sigara içimi azaltılmalı, sakinleştirici ve uyarıcı ilaçlardan uzak durulmalı ve düzenli beslenmeye özen gösterilmelidir.

Hamile Kalmak İçin Uygulanabilecek Diğer Yöntemler:

 • Anne adayı rahat olmalı ve strese kapılmamalıdır
  • Hamile kalmama korkusu yaşamamalı
  • Düzenli beslenmeli
  • Cinsel ilişkiye girdikten sonra hemen yataktan kalkmayın hatta belinizin altına yastık koyup yatakta bekleyin
  • Cinsel ilişkiyi zoraki olarak değil isteyerek yapın
  • Sabahları sperm sayısı en uygun durumda olduğundan genellikle sabahları ilişkiye girmeye çalışın.
  • Adet düzensizliği varsa doktora başvurun ve tedavisini yaptırın.
  • Doktorunuzun haberi olmadan hiçbir ilaç kullanmayın.

Hamile kalınmadan önce mutlaka smear testi ve jinekolojik muayene yaptırmalıdır. Çünkü bir rahatsızlık olması durumunda önceden belirlenmeli ve tedavisine hemen başlanılmalıdır. Erken teşhis her zaman önemlidir. Bu nedenle anneyi gebeliğe hazırlamak ve onun adına önemler almak anne adayı için faydalı bir durumdur. Sağlıklı bir gebelik dönemi için mutlakla doktorunuzdan destek alınız. Doktorunuzun tavsiyesi olmadan hiçbir ilaç kullanmayınız.

Kimler implant yaptıramaz? İmplant kimlere yapılır?

implant başarı oranı çok yüksek etkili bir tedavi yöntemidir ancak herkese yapılamaz. Bu noktada kimler diş implantı yaptırabilir ve kimler implant yaptıramaz soruları gündeme gelmektedir. Aslında implant tedavisi Avrupa ve Amerika’da çok daha eskiden bu yana sürekli olarak kullanılmaktaydı ancak ülkemizde tam anlamıyla yaygınlaşmış bir yöntem değildi. Son yıllarda ülkemizde de oldukça popüler olan bu tedavi yöntemi, aşağıdaki istisnalar haricinde yaygın olarak uygulanmaya başlamıştır.implant yapımı, implant uygulaması, implant diş yapımıKimler implant yaptıramaz?

Son zamanlarda yapılan ve en çok beğenilen tedavi yöntemlerinden biri olan implant tedavi yöntemi, her ne kadar güzel olsa da bazı nedenlerin baş göstermesiyle her insana uygulanmaz.

 • şeker hastaları,
 • kalp rahatsızlığı yaşayan kişiler,
 • sürekli diyalize bağlı olan hastalar,

genel olarak implant yaptıramaz. Ancak doktor gözetimi altında, gerekli test ve tetkiklerin yapılıp uygun görülmesi halinde bu kişilerin de implant tedavisinden faydalanabileceği ifade edilmektedir. Yukarıda sayılan rahatsızlıklardan birinden muzdarip iseniz öncelikle diş hekiminize ve doktorunuza danışmanızı tavsiye ederiz.

Diş implantları kimlere yapılır?

Yukarıda saydığımız hastalıklar dışında bir problemi olamayan hemen hemen her insana bu tedavi yöntemi uygulanabilir. implant tedavisi dişlerinde iltihaplanma gibi sorunların görülmediği insanlara daha kolay bir şekilde uygulanır.

Ancak implant tedavisi dişlerinin görevini tamamen yitirdiği durumlarda uygulanmalıdır. Unutulmamalıdır ki, her ne kadar implant başarı oranı oldukça yüksek bir tedavi metodu olup bu yöntemle dişleriniz sağlığına eskisi gibi kavuşuyor olsa da hiçbir yapay eklenti ve teknoloji doğal bir dişin yerini tutamaz.

Tahtakurusu Nasıl Bir Hayvandır?

Tahtakurusu 5 – 6mm boyunda, vücutları Altan ve üsten basık bir yapıda ve başucunda flageta denen antenleri olan küçük böcek türüdür. Tahtakurusu tıpkı pire ve bit gibi kan emerek beslenir. Tahtakurusu insanlar, hayvanlar ve eşyalar üzerinden barınarak beslenir. Tahtakurusunun oval ve yassı vücudu vardır, rengi ise pas kırmızısı, siyah ve ya koyu kahverengi gibi renklerdedir.tahtakurusu nedir, tahtakurusu nasıldır, tahtakurusu hakkında bilinmesi gerekenlerTahtakurularının ayakları çok güçlüdür. Bu sayede çok uzak mesafelere kadar giderler. Tahtakurusunun bedeninin altında toplam 6 ayağı bulunur. Tahtakurusunun baş kısmı çok ufaktır. Tahtakurusunun ağız yapısı özel bir şekildedir ve kan emen iğnesine rostrum ( gaga ) adı verilir.
Tahtakurusunun tükürükleri uyuşturucu özelliğindedir. Tahtakurusu kurbanlarını emerken emdiği yere tükürük salgılar ve uyuşturur ondan sonra bu kısımdan kan emer ve hem de bu salgılar kanın pıhtılaşmasını önlemeye yarar.

Tahtakurusu ezilince ölüsü çok pis kokar. Çünkü içlerinde birikmiş kan olduğundan bu kan kokuşmuş bir durumdadır. Tahtakurusu patlatılınca bu kokuşmuş kan çok kötü koku yapar. Ayrıca tahta kurusu sürekli dışkı yapar dışkı bıraktığı zaman da çok kötü kokar. Tahta kurusu yumurtalarını kümeler halinde evlerin çatlaklarına, parke altlarına, dip ve köşe bucaklara bırakırlar. Tahtakuruları evlerde insanın yaşadığı yatak odalarında, çekyat içlerine, dolap içlerine, karyola yatak kenarlarına, duvar deliklerine ve yatakhaneler gibi yerlere yuvalanırlar.

Tahta kuruları insanları ısırıp kendi ağırlığının 5 – 6 katı kadar kan emerler. Tahtakurusunun ısırıp kan emdiği yer şişer ve çıban gibi kızarır ve bolca kaşınır. Tahtakurusu özellikle geceleri aktiftirler. Tahtakurusu geceleri uyuyan insana hemen hücum ederek kanını emer.
Tahtakurusu evden eve eşya ile gelen kişilerden, evdeki evcil hayvanlardan ve kuşlardan bulaşır.  Tahta kurusu sürekli kan emdiği canlılardan bir çok mikrop alırlar ve bir sonraki canlıya geçtiğinde mikropları ona bulaştırırlar. Tahta kurusu insanlara birçok hastalığın bulaşmasına neden olur. Tahtakurusu çok çabuk ürediği için ev çok sayıda çoğaldığı için ortamına çabuk yayılırlar. Hemen ilaçlama yapılmaz ise evin her yerini istila ederler.